כל היתרונות של חינוך מונטסורי 

תוכן עניינים

בשנים האחרונות, שיטת חינוך מונטסורי הולכת ותופסת תאוצה בשל היתרונות הרבים אשר היא מביאה איתה לשולחן בכל הנוגע לחינוך נכון ויעיל של ילדים. למעשה, מדי שנה נפתחים עשרות גנים אשר עוסקים בעיקר סביב הנושא של חינוך מונטסורי, זאת בעוד כי גם גנים עם תכניות חינוך והעשרה "רגילות" עורכים שימוש בעקרונות רבים אשר מגיעים מהעולם המונטסורי. אז מה זה חינוך מונטסורי ומה הם היתרונות של שיטה זו שבגינם היא הפכה לכה פופולרית בישראל בשנים האחרונות? על כך ועוד החלטנו להסביר לכם במהלך כתבה זו.

 

אז מה זה חינוך מונטסורי?

חינוך מונטסורי זהו בעצם סוג של גישת חינוך פרוגרסיבית אשר מתבססת ברובה על מספר מחקרים שערכה ד"ר מריה מונסטורי לפני מעל למאה שנים. בהתאם לאותה הגישה, בהינתן סביבת למידה חופשית ילדים נוטים לבטא את עצמם בצורה מוחלטת וכנה ויחד עם זאת, מתפתחים ולומדים בצורה עצמאית ואופטימלית. בגדול, גישה זו נשענת בעיקר על עקרונות שהמטרה העיקרית מאחוריהם היא לטפח את האמונה של ההורה ביכולותיו של הילד וכן גם את עצמאותו של הילד שכן, מדובר על שיטת חינוך הדוגלת בלימוד עצמי תוך כדי ביצוע של פעולות רבות ומגוונות.

 

 

יתרונות של חינוך זה

 לשיטת חינוך זו מספר רב מאוד של יתרונות אשר הפכו אותה לפופולרית במיוחד בישראל. למעשה, מחקרים מצאו כי ילדים אשר עברו חינוך המתבסס על שיטה זו או לפחות נשען חלקית על עקרונות שלה בהחלט הראו יכולת הסתגלות גבוהה יותר וכן גם יכולת למידה עצמית מוגברת, כאשר אלו בהחלט יכולות משמעותיות במיוחד שיכולות לשמש את הילד היטב בכל שלב שונה בחייו. נוסף על כך, שיטה זו גם מסייעת רבות למען פיתוח הרצון של הילד ללמוד ולהחכים שכן, כאשר הכל מבוצע בצורה עצמאית לחלוטין מבלי "להכריח" את הילד, הדבר מעודד סקרנות בריאה, סקרנות אשר גורמת לילד לפתח צמא אמיתי לידע ולחפש את התשובות שלו בעצמו. אולם, חשוב מאוד לציין כי על מנת שתוכלו ליהנות מכל היתרונות הנפלאים של שיטה זו עבור הילד שלכם, עליכם לחפש אחר מסגרות חינוך הולמות המשלבות עקרונות מתוכה, כמו למשל אפרת לקט אמא מאמנת.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: