נהיגה בשכרות על אופניים

תוכן עניינים

בשנים האחרונות מספר רוכבי האופניים בישראל עלה בצורה משמעותית, בין אם בשימוש באופניים רגילים ובין אם בחשמליים. לצד ההיבט החיובי שטומן בחובו השימוש באופניים ככלי ניוד סביבתי וחסכוני, קיימים גם היבטים שליליים לשימוש באופניים.
על אף שחלק ניכר מהציבור לא מודע לכך – נהיגה בשכרות על אופניים יכולה להוות עבירה של נהיגה בשכרות. בשל השימוש הנרחב בשנים האחרונות באופניים, עולות מספר שאלות רלוונטיות לעניין, עליהן ננסה לענות להלן.

מה העונש שניתן בגין נהיגה בשכרות על אופניים?

אכן שוטר רשאי לתת עונש לרוכב אופניים, וזאת ללא קשר לסוג האופניים. אופניים הינם כלי רכב, ומכאן שבעת רכיבה עליהם בעת שכרות ניתן לקבל קנס כספי ושלילת רישיון נהיגה.

יהיו שיטענו שההקבלה בין רכיבה על אופניים בשכרות לבין נהיגה ברכב ממונע בשכרות אינה צודקת, בעיקר בשל ההבדל שנובע ממידת הסכנה שיש ברכיבה על אופניים לעומת נסיעה ברכב. ואולם, הסוגייה מעוגנת בחקיקה, לפי סעיף 1 לפקודת התעבורה, כך שמבחינת המחוקק אסור לסכן את עוברי האורח בעת נהיגה על אופניים, למרות הסכנה המופחתת ביחס לנהיגה ברכב.

במידה שתיגזר עליך שלילת רישיון – האם היא תחול על רישיון הנהיגה שלך?

התשובה היא כן – שלילת רשיון חלה על כלל רשיונות הרכב היבשתיים. מכאן שאפילו שנהיגה בשכרות על אופניים יכולה להיתפס כמינורית, ההשלכות של פעילות זו יכולות להתפשט אף מעבר לרכיבה על אופניים, ויכולה להשפיע באופן משמעותי על יכולת ההתניידות שלך.

סירוב לבדיקת שכרות

כתב אישום בשל נהיגה בשכרות על אופניים נשען על בדיקה גופנית שנעשית לרוכב. בדיקה זו יכולה להיות בדיקת דם, בדיקת רוק או בדיקת ינשוף. פעמים רבות רוכבי אופניים מסרבים לבצע בדיקה בשל ההנחה שהעבירה לא חלה על רכיבה על אופניים. ואמנם, לא כך המצב כפי שהזכרנו מקודם.

לסירוב זה יכולה להיות השלכה בדמות חזקה לנהיגה בשכרות. המשמעות הנגזרת מכך היא שניתן להרשיע בעבירה זו אף ללא הבדיקה עצמה. בשל כך, מומלץ לבצע את הבדיקה. היה והבדיקה הראתה שרכבת על אופניים בשכרות – פנה לייעוץ משפטי.

כיצד יכול עורך דין תאונות דרכים לסייע לך?

במידה ונתפסת בשכרות בעת רכיבה על אופניים – כדאי לך לפנות במהרה לקבלת ייעוץ משפטי. תפקידו של עורך דין המתמחה בתאונות דרכים, הוא לטפל בהליך הביורוקרטי הנדרש בהתנהלות מול רשויות האכיפה ובית המשפט. ההישענות על האמינות והמקצועיות של עורך דין מנוסה יכולה לצמצם את משך הטיפול בהליך, וכן לצמצם את הנזק האפשרי בעקבות ההליך. במסגרת יעוץ משפטי זה ינסה עורך הדין להפריך את אמינות הבדיקה ולחתור לביטול כתב האישום או להשגת לעונש מקל. זקוקים לייעוץ משפטי? פנו אלינו עוד היום.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: