עבריינות פלילית היא לא משחק ילדים

תוכן עניינים

מערכת המשפט הפלילי בישראל מורכבת הרבה יותר מכפי שניתן לראות בסדרות ובסרטי פשע. עבריינות פלילית כרוכה בחוקים שמגדירים פשעים, חקירות משטרה, הליכים משפטיים פליליים, עורכי דין ושופטים בבתי המשפט. למעשה, המשפט הפלילי נחשב לאחד הנושאים הכי מרתקים בתחום המשפט, החוק ועריכת הדין. בשורות הבאות נציג בפניכם את כל מה שצריך וכדאי לדעת על התחום הפלילי.

הבנת מאפייני עבריינות פלילית

התמודדות עם עבירה פלילית או עם מעצר לא חוקי, הם תרחישים אשר עשויים להיתפס כמאיימים, אבל למידת המשפט הפלילי ומציאת עורך דין טוב מסייעת להפחית חלק מהלחץ שלכם, ולסייע לכם לקבל את העונשים המופחתים בחוק במקרים מורכבים, או להימצא זכאים, אם ניתן יהיה להוכיח שלא ביצעתם את העבירה.

כדי להגן היטב על האזרחים, ממשלת ישראל יצרה חוקים לאיסור פעולות מסוימות וקבעה עונשים למי שעובר על החוק. הממשלה יצרה חוקים או חוקי עונשין על מנת להגדיר את הפעולות שאינן חוקיות, את הנהלים של מערכת המשפט הפלילי והנחיות לעונשים לאנשים שנמצאו אשמים. קיימים כמה מאפיינים שנוגעים למשפט הפלילי, או לחוקי עבריינות פלילית:

  • המעשה או ההתנהגות הפיזית
  • הכוונה או המצב הנפשי של האדם שביצע עבירה פלילית
  • השפעת ההתנהגות הבלתי חוקית על כל הקורבנות.

חלק מחוקי עבריינות פלילית קובעים גם עונשים פרטניים, כגון עבודות שירות, קנסות או אפילו זמן מאסר.

קטגוריות של עבירות פליליות

עבירות פליליות מסווגות לפי חומרתן ומגיעות עם עונשים שונים. יש שלוש קטגוריות רחבות לסיווג עבריינות פלילית:

עבריינות פלילית

עבירות חמורות או אלימות שעשויות לגרור עונשי מאסר ארוכים, לרבות מאסרי עולם, ללא אפשרות לשחרור על תנאי. דוגמאות לעבירות מהסוג הזה קשורות לתחומי הרצח וההריגה, התעללות, גניבה, שוחד, הלבנת הון ועוד.

עבירות עוון

עבירות פחות חמורות, שעלולות להוביל עד שנת מאסר.

עבירות קלות

כמו עבירות תנועה או חניה, שנחשבות לעבירות הפליליות הפחות חמורות.

זכויות הנאשמים

עצם קביעת אשמה בפשע אינה פוסלת את זכויות היסוד של הנאשם, שמובטחות בהתאם לחוק הישראלי. חלק מהזכויות כוללות את הזכות לסנגור פלילי גם כאשר אין באפשרות הנאשם להרשות לעצמו לשכור שירותי עורך דין, והזכות למשפט מהיר על מנת למנוע כליאה.

האשמה בפשע אין פירושה גם שהנאשם נמצא אשם באופן אוטומטי בביצוע הפשע. מערכת הפשע בישראל רואה בנאשם חף מפשע עד שהוכחה אשמתו. עורך דין פלילי מסייע בהגנה על זכויותיכם, ומוודא שגורמי אכיפת החוק לא ינצלו אתכם במהלך פרק הזמן שבו התיק שלכם עובר במערכת.

איך עובדת מערכת המשפט הפלילי

הליך המשפט הפלילי מתחיל ברוב המקרים עם מעצר העבריין הנאשם במשטרה לאחר חקירה. לאחר המעצר, שופט בדרך כלל קובע סכום בשקלים שיש לשלם עבור ערבות. אז אתם יכולים להפקיד ערבות באופן אישי, או שמישהו אחר יכול להפקיד ערבות בשמכם.

בחלק מהמקרים, שופט עשוי לשלול ערבות, והנאשם נשאר בכלא עד להליך הבא. במקרים רבים זה המקרי לגבי עבירות אלימות רצח או עבירות אלימות אחרות. שופט עשוי גם לדחות ערבות בגין עבירות כשהוא מאמין שהנאשם לא יופיע לדיונים עתידיים בבית המשפט או שכבר יש לו אישומים על אי התייצבות.

איך לבחור עורך דין פלילי?

אם אתם מואשמים או חשודים בביצוע עבירה פלילית אחד הדברים הכי חשובים שאתם צריכים לעשות הוא לבחור עורך דין פלילי טוב ועדיף מוקדם מאשר מאוחר. זה בדיוק הזמן לאסוף המלצות, לברר על הרקע המקצועי של כמה עורכי דין ולבחור מישהו שייצג אתכם על הצד הטוב ביותר.

 

 

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: