כיצד התעצם עולם היזמות בשנים האחרונות?

תוכן עניינים

עולם היזמות והסטארט אפ נכנס לחיים של כל אחד ואחת בסערה גדולה ואפשר לומר שברמה זו או אחרת הוא גם שינה סדרי עולם. מה שלעיתים לא ברור הוא התשתיות שהונחו רק מעט זמן לפני כן ואפשרו לכל התחום הזה להתפתח יש מאין תוך פרק זמן קצר וכמובן לצמוח בקצב מסחרר. כיום אמנם התחום לא דעך, מה שכן קרה זה הקצב שבו נושאים חדשים מתפתחים והדרך הסלולה הברורה מאד בנוגע להמצאות או רעיונות חדשים. כיום בעצם אף אחד כבר לא מסתכל אחורה ומנסה להבין איך נולד עולם היזמות, אבל עבור מי שמתעניין בעולם זה כדאי מאד לחזור שני עשורים אחורה במנהרת הזמן ולגלות איך יש דברים ועולמות תוכן שזורים אלה באלה ומשפיעים זה על זה ללא הפסקה.

 

האינטרנט והדיגיטל

אין ספק שרשת האינטרנט הביאה איתה תשתית נוחה במיוחד לשלל שינויים מה שהאנושות הייתה מורגלת אליו עד אז. העולם הפך להיות כפר גלובלי קטן, אפשר היה ליצור קשר עם מדינות ויבשות רחוקות תוך פרק זמן קצר של מספר שעות או דקות והרבה נושאים הפכו לכאלה שאפשר בהם להתקדם באופן מיידי, גם אם ממתינים לתשובה או תגובה. ותיקי התחום כמו אורי אלטר ורבים אחרים, יוכלו להיזכר ולספר שמצד אחד – עולם היזמות וההיי טק לא יכול היה להתפתח ללא פלטפורמה נוחה ומזמינה כמו רשת האינטרנט ומצד שני – הרשת ועולם הדיגיטל בעצמם הומצאו על ידי יזמות ומומחי מחשבים כך שכיום שני נושאים אלה מזינים האחד את השני ובעצם בונים (או הורסים, במקרים מסוימים) האחד את השני.

 

איך זה בא לידי ביטוי כיום?

אי אפשר לדמיין כיום את החיים ביומיום ללא אינטרנט, זה פשוט לא אפשרי. אם האדם הממוצע שיושב בביתו יתקשה לנהל את החיים השגרתיים שלו ללא רשת אינטרנט תקינה וזרימת נתונים שמתאימה לצרכים שלו – אפשר רק לדמיין מה יקרה לחברות ענק, תאגידים או ארגונים בין לאומיים ללא האפשרות ליצור קשר עם קולגות או משרדים מעבר לים. כעת כשהנושא הזה כל כך מושרש ומוטמע בחברה – אפשר להבין איך בלי התפתחות הרשת המקוונת אי אפשר היה להמציא אי אילו המצאות שכיום כבר הפכו לנושאים ברורים מאליהם. חשוב להבין שכל המצאה או רעיון בעולם הסטארט אפ מערבים אנשי מקצוע ומגייסי כספים בכמה מדינות ולכן הקשר ההדוק והקרבה הווירטואלית (שמחפה על המרחק הפיזי הגדול) הם תנאים הכרחיים לקיום קשר והמשך עבודה על הרעיון הטוב ביותר הבא, זה שאף אחד עדיין לא חשב עליו.

 

לאן העולם הזה יתקדם בעתיד?

מדובר בשאלה מסקרנת מאד ויש כמה תשובות אפשריות עבורה. ראשית – עולם היזמות ימשיך להתפתח, להמציא דברים חדשים ולא פחות חשוב – ימשיך לגלגל סכומים גבוהים של כספים. סכומי הכסף מצדיקים את עצמם לאור העובדה שברוב המקרים באמת מדובר בהמצאה שתיחשב כלא פחות מגאונית, כזאת שתביא איתה בשורה אמיתית לפלח מכובד וגדול מאד בחברה הכללית הבין לאומית. חשוב מאד להבין שבמקרים רבים ההמצאה הזאת תישאר בעולמות המחשבים או האפליקציות ותהיה בה בשורה שלל ממש – הקלה על תהליך או פעולה שמבוצעים ממילא, חסכון בזמן, במקום, בכוח או בכסף וכמובן שגם נושאים שמתפתחים בצורה מצומצמת יותר יהיו בעלי השפעה משמעותית ומהותית על חיי היומיום של מי שהם יהיו רלוונטיים עבורו. בכל אלה יש מספיק על מנת להצדיק את המשך החשיבה המאומצת, את היוקרה שנדמה שהעולם הזה נהנה ממנה וכמובן את הרעיונות המבריקים הטובים ביותר.

מי יכול להשתלב בעולם היזמות?

חשוב מאד להבין שעולם הסטארט אפ היום שונה באופן מהותי מאיך שהוא היה לפני עשר או עשרים שנה. לפני ההסדרה שלו מבחינה מקצועית וכלכלית – כל אחד יכול היה להשתלב בו ולקחת בו חלק אך כיום מדובר בעולם יוקרתי שמושך אליו את המוחות המבריקים באמת, את המצטיינים בתחומי המחשב והמתמטיקה, את הכלכלנים ובאופן כללי – אנשים חכמים מאד בעלי ניסיון חיים מגוון ואם אפשר שיהיה להם רקע טכני או מדעי מהשירות הצבאי שלהם – מה טוב. הצבא יכול להיות פלטפורמה טובה מאד לרכוש מקצוע שממשיכים לעסוק בו גם אחרי השחרור ובחלק מהחילות אפשר להתעסק במערכות מתקדמות שמהוות קרש קפיצה הלאה לקראת המשך החיים האזרחיים שלאחר השחרור. ככה צמחו כמה וכמה אקזיטים ישראלים בארץ. יחד עם זאת, לעיתים קורה שדווקא מי שרחוק מהעולם הזה יעלה במחשבתו רעיון מצוין או שיחווה חוויה שתגרום לו לחשוב על שירות או מוצר שיכולים לחולל מהפך. גם זו דרך להיכנס לתחום, לשמש כקניין רוחני ולהוות חלק מתהליך פיתוח מרתק.

 

העתיד שבהיי טק

אפשר לומר שהעתיד שייך להיי טק ולסטארט אפ אבל צריך וחשוב להתייחס גם לעובדה שללא חיים רגילים ושגרתיים של כלל האנושות לא יהיו להיי טק ולסטארט אפ כיוונים טובים ונכונים להתפתח אליהם. למרות שלא מעט אנשים חשים ניתוק או ריחוק מעולמות המחשב וההיי טק, בעצם עולמות אלה מאד מחוברים מאחורי הקלעים שלהם לחיי היומיום, אחרת הם לא יוכלו להבין תהליכים או פעולות שמתרחשים ואי אפשר יהיה לחשוב איך אפשר לשפר או לשדרג אותם. יש הרבה עבודה שמתבצעת מתחת לפני השטח והאנשים שנחשבים לממוצעים לא בהכרח יודעים עליה או מודעים אליה. הם נחשפים לחדשות מעולם ההיי טק רק לאחר אקזיט מתוקשר שמגיע לכותרות הראשיות ואז נזכרים שיש בכל זאת מי שעסוק כל הזמן בחשיבה על רעיונות טובים, חדשים ומקדמים. סביר מאד להניח שעם הזמן גם אנשים ממוצעים ירגישו את אותם חידושים והמצאות שמיטב המוחות מתאמצים להגיע אליהם.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: