חוסר ביטחון עצמי – מהם הסימנים המעידים עליו

תוכן עניינים

אם מחלקים את האנשים בעולם לשתי קבוצות, ניתן לאפיין את הקבוצה הראשונה כאנשים בעלי ביטחון עצמי והשניה ללא ביטחון. למעשה, אנשים עם ביטחון עצמי, מתנהגים אחרת לגמרי בהשוואה לאנשים שאין להם ביטחון עצמי. יש דברים שאותם אנשים פשוט לא יעשו וחשוב להכיר את הדברים הללו משתי סיבות עיקריות. הסיבה הראשונה היא משום שאם אנחנו בעצם רוצים לשדר ביטחון עצמי גבוה ועוצמה, שווה לדעת ממה אנחנו צריכים להימנע. מדובר בדברים שאינם אינטואטיביים וברגע שאנחנו עושים אותם, זה מיד יכול להעיד על עצמנו בתור אנשים חסרי ביטחון. הסיבה השניה, סיבה יותר חשוב מהראשונה היא משום שהפעולות שאנחנו מבצעים ביום יום שלנו, למעשה משפיעות על האמונות שלנו. על איך שאנחנו תופסים את עצמנו.

 

חשוב לאמץ הרגלים של אנשים עם ביטחון ולא של אנשים עם חוסר ביטחון

יש כל מיני סימנים שיכולים להעיד על חוסר ביטחון כמו למשל טיקים, שפת גוף מסוימת, התפארות, התרברבות ועוד. מה זה אומר? למשל, אנשים עם ביטחון עצמי גבוה לרוב לא התפארו, לא התרברבו ביכולות שלהם, לא ישוויצו. כלומר, לפעמים זה נראה שאנשים עם ביטחון עצמי ממש מנסים להשוויץ ביכולות שלהם, בהישגים שלהם וזה מבלי שבכלל שאלנו אותם שום דבר על עצמם. הם ינדבו מידע ופרטים על עצמם. הם יספרו לכם על הכסף שלהם, על התארים שהם השיגו, על ההצלחות שלהם, התנהגות כזו משיגה את האפקט ההפוך מאשר להרשים. ברגע שאדם מפאר את עצמו, זה מעיד על חוסר ביטחון מסוים. אדם בעל ביטחון עצמי גבוה שיודע בעצם מה הוא שווה, לא צריך להסביר לאף אחד שום דבר. הוא לא צריך להשוויץ בזה.  כמובן שאם ישאלו את אותו אדם על ההישגים שלו, הוא ידע לדבר עליהם ו“למכור“ את עצמו פשוט מעולה, אבל זה בעצם ההבדל בין אנשים עם ביטחון לאנשים בלי ביטחון.

 

מה לגבי צניעות יתר?

להיות בצד הקיצוני לא טוב, לא לכאן ולא לכאן. צניעות יתר גם מעידה הרבה פעמים על חוסר ביטחון. אין הכוונה להפוך ולהיות אדם שמתבייש לדבר על ההצלחות שלו. כלומר אנשים שמורידים את ”הראש“ רק כדי לא להיתפס בתור שחצנים, לא תמיד ייחשבו כאנשים בעלי ביטחון עצמי גבוה. ממש לא. אנשים עם ביטחון עצמי גבוה הם אנשים שהמקום שבו הם לא צריכים או לא מרגישים צורך להשוויץ בא מעומק הלב והנשמה שלהם, זה בא מבפנים. כלומר אני לא צריך שמישהו מבחוץ יגיד לי כמה שאני טוב או מוצלח. אני יודע את זה בעצמי.

הצדקה עצמית והתייחסות לאחרים

עוד דבר שאנשים עם ביטחון עצמי גבוה לא יעשו נקרא הצדקה עצמית. אדם עם ביטחון עצמי לא יסביר או יצדיק את עצמו בלי שיש לכך צורך. כלומר, עם המנהל של אותו אדם יבקש ממנו הסבר מדוע הוא איחר לעבודה, הוא יסביר אבל הוא לו יצדיק עצמו ככה סתם בלי שיש לכך צורך אמיתי. למשל, אם אותו אדם מבקש עזרה מחבר שלו במשהו שהוא צריך בו עזרה, אז אולי הוא יציג בפניו את הסיבה שהוא צריך את העזרה אבל הוא לא ימשיך בסיפורים ארוכים ותירוצים לגבי מדוע הוא מבקש את העזרה. הוא יודע שזה פשוט לגיטימי לבקש עזרה. אנשים עם ביטחון עצמי גבוה הם אנשים שזורמים עם סיטואציות, הם אנשים שלא מתווכחים על כל דבר. בנוסף, אנשים עם ביטחון עצמי גבוה לעולם לא יפחיתו מהאחר, הם לא יפגעו באחר רק כדי שהם יראו טוב יותר. אנשים עם ביטחון עצמי נמוך עושים את זה כדי להרגיש טוב יותר עם עצמם. אנשים עם ביטחון עצמי גבוה, לא זקוקים לזה כי הם כל כך בטוחים במי שהם והם יכולים לפרגן מכל הלב.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: