מהו סרטן העור

תוכן עניינים

גיל הפנסיה והפרישה יכול להביא איתו דברים מופלאים. בין אם מדובר בחופש מוחלט שמאפשר לכם לעשות כל דבר העולה בדעתכם, ועד לראיית חיים מבוגרת ופיכחת, משפחה גדולה שדואגת לכם ומבקרת אתכם, וכמו כן, אינספור פעילויות שמיועדות בדיוק עבורכם. יחד עם זאת, הגעה אל גיל מבוגר עלולה להביא איתה גם הרבה חסרונות. ככל שגוף האדם מתבגר, הוא מתקשה להילחם בחיידקים ובווירוסים. בנוסף, גוף האדם נהיה יותר שברירי ופגיעות שתחוו, עלולות לסכן את בריאותכם בצורה מוגברת. אחד הדברים איתם אנשים מבוגרים רבים מתמודדים איתו הוא סרטן העור, מחלה בה ישנה ריבוי של תאי עור.

 

סרטן העור – הגדרה

למעשה, מדובר באחת המחלות הכי מסוכנות שקיימות בעידן המודרני. יש כמה סוגים של סרטן מסוג זה, כאשר מלנומה הוא הקשוח והקטלני ביותר מבין כולם. סוג נוסף מכונה סרטן תאי הקשקש. סרטן העור היא מחלה בה תאי העור מתרבים בצורה רבה, חסרת שליטה וחריגה. סרטן זה ממתפתח על גבי העור, בשכבה החיצונית. זאת אומרת, הסרטן נוצר כאשר תא מסוג אחד גדל בצורה לא מבוקרת, וכתוצאה מכך, נפגעים האיברים בהם התא הזה התפשט. יחד עם זאת, אם אתם שמים לב לנגע חדש שמופיע בעור שלכם או לשינוי של נגע שקיים, הדבר מחייב בדיקה אצל רופא עור מומחה ומומלץ מאוד שלא להזניח את זה. בשונה ממחלות עור אחרות כמו אטופיק דרמטיטיס אצל מבוגרים המאופיינת בגרד קיצוני, סימני יובש וחוסר נוחות, מלונה בעור מאופיינת בהופכה של שומה שאינה סימטרית, שומה שגבולותיה איננה סדירים, שומה עם גוונים רבים, שומה שגודלה עולה על שישה מילמטרים ו/או שינוי בשומה קיימת.

 

 

איך אפשר לחלות?

סרטן העור מתקיים בשכבת העור העליונה, הנקראת אפידרמיס. האפידרמיס הוא סוג של שכבה שתפקידה להגן על גוף האדם, והוא מורכב מתאי עור. את האפידרמיס הגוף משיל בצורה קבועה, כאשר, סרטן זה עלול להיווצר מתפקוד לא תקין של האפידרמיס בצורה השותפת שלו, דבר שעלול ליצור יותר תאים מהרגיל וליצור גוש סרטני. סרטן מסוג זה עלול להתפרץ גם אצל אנשים בעלי גוון עור בהיר, חשיפה מרובה לקרני השמש, מערכת חיסונית חלשה מאוד, עבר משפחתי של מחלת סרטן ועוד. חשוב לדעת כי סרטן זה, יכול להופיע בכל אזור בגוף שלנו, ובעיקר באזורים שחשופים לשמש בצורה מוגברת כמו עור הפנים, עור הצוואר, עור הזרועות וכדומה.

יש כמה גורמי סיכון לחלות בסרטן שכדאי להכיר ביניהם היסטוריה של סרטן, עור בהיר, שיער ג‘ינג'י ונמשים מרובים.

 

כיצד ניתן לטפל?

הטיפולים בסרטן מסוג זה ישתנו ממטופל למטופל, בהתאם לחומרת המחלה, גיל המטופל, וכמו כן, מצבו הבריאותי. הטיפול המהותי והחשוב ביותר הוא כריתה של הגידול. הטיפול מתבצע באמצעות תהליך של הסרת תאים סרטניים, או השמדה שלהם, זאת בעזרת טיפול תרופתי.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: