איך אדריכל שימור מבנים משמר את ההיסטוריה?

תוכן עניינים

לתהליך של שימור מבנים יש משמעות וחשיבות היסטורית אדירה ממגוון של היבטים. מדובר בתחום שלם שבסופו של דבר משפיע על תחומים אחרים באופן ישיר או עקיף כמו תרבות, היסטוריה, בניה ואדריכלות. חשוב להבין כי כדי לבצע תהליך של שימור מבנים, יש צורך בבחירת אדריכל שימור מבנים משום שמדובר בפרויקטים מאוד מורכבים המצריכים שמירה על מה שקיים מצד אחד, אך מצד שני נקיטת פעולות שמאפשרות להגן ולייצב את המבנה.

 

שימור מבנים – הישן אל מול החדש

אחת הערים שבה תחום שימור מבנים בולט באופן בלתי רגיל, בעיקר אם משווים את הבניה הישנה לחדשה, היא תל אביב. לצד בניינים בסגנון מודרני הייטקיסטי המחופים באמצעות קירות מסך מזכוכית ואלומיניום, ניתן לפגוש במבנים שעברו תהליך שימור מהודק וקפדני, כמו למשל ”במתחם התחנה“ ו“במתחם שרונה“.  שמתחילים בתהליך הכולל שימור מבנה, יש המון גורמים שלוקחים בזה חלק והתוצאה תשפיע עליהם בין אם זה הדיירים שמתגוררים בו, בין אם התיירים או המבקרים במקום וכמובן שגם העירייה או הרשות המקומית, לוקחת בתהליך חלק פעיל.

איך ניתן לשמר את ההיסטוריה, התרבות והמורשת של המבנים?

יש מושג שנקרא אסתטיקה אדריכלית. מדובר בביסוס המבנה על גבי ההיסטוריה והתרבות שכבר קיימת, תוך ניסיון לשמר לא רק את המבנה, אל גם את הסיפור, את העבר של המקום. זה מתבצע בצורה מופלאה כמעט במקומות כמו זכרון יעקב, צפת, ראש פינה, יפו, ירושלים וגם עכו. ההיסטוריה היא זו שמציגה את הזהות והשייכות שלנו, כאשר המבנה משקף את הערכים ההיסטוריים ומספר את הסיפור דרך השימור.  כמובן שתהליך שיקום מבנים היסטוריים הוא תהליך שנעשה בכל העולם והוא גם מאפשר להעלות את הערך של אותם מבנים גם בהיבט הכלכלי.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: