מדוע חשוב לבצע הערכת שווי נכס לפני שמוכרים או קונים אותו?

תוכן עניינים

מכירה או קנייה של נכס זה אחד הדברים הקשים והמורכבים ביותר שקיימים כיום, זאת כאשר ישנם מגוון רחב של פרמטרים שונים עליהם יהיה עלינו לשים לב ולשמור עליהם, זאת כאשר בנוסף לכך תוסיפו בירוקרטיות מסועפות ומורכבות – והנה לכם קיבלתם הליך לא פשוט כלל. אחד הפרמטרים והשלבים החשובים ביותר שעלינו לדאוג כי הם יבוצעו בהליך מכירה או קנייה של נכס, זה כל הנוגע לביצוע הערכת שווי נכס, טרם המכירה של הנכס נ"ל. כמעט תמיד, מומלץ יהיה לשכור את השירותים של שמאי מקרקעין, בעל המקצוע שאמון על הערכת שווי של נכסים, זאת לפני שאנחנו מחליטים לפרסם את הנכס שלנו בכל המקומות הרלוונטיים.

כיצד ניתן לבצע הערכת שווי נכס טרם העמדת הנכס למכירה?

בכל תהליך של מכירה או קנייה של בית ישנם תהליכים ארוכים שעלינו לשים עליהם דגש בתהליכים אלה. כפי שכאשר נבחר לבנות בית, נזכור את השירותים של אדריכל בתים פרטיים, כך כאשר נמכור בית, נאלץ לשכור את השירותים של בעלי מקצוע שאחראי על הערכת שווי הנכס שלנו. כאשר אנחנו מעוניינים לקבוע את המחיר של הדירה או הבית הפרטי שקיימים ברשותנו, אזי שישנם סך הכל 4 גורמים עיקריים מאוד לקביעת המחיר והשווי של הנכס שעומד בידיים שלכם – מצב הנכס, מיקומו הג"ג של הנכס שלכם, שווי הנכס על פי השוק הרחב, ואם דובר על נכס משופץ או לא. כמו כן ישנם מאפיינים רלוונטיים רבים נוספים שניתן לקחת בחשבון כמו 0 קרבה לשירותים ציבוריים, סוג האוכלוסייה בשכונה, וכדומה.

על החשיבות הרבה של הערכת שווי הנכס שלכם

עליכם להבין, כי ללא ביצוע הערכה מסודרת של שווי הנכס שלכם, אתם יכולים לעמוד בפני סיטואציות בהן – לא תצליחו למכור לאורך זמן את הנכס שעומד ברשותכם – זאת בשל העובדה שהמחיר שביקשתם הוא לא הגיוני, או שאתם מוכרים בהפסד כספי, מהסיבה ההפוכה בדיוק. הערכת שווי הנכס היא משימה חשובה מאוד, ובמקרה שהיא מתבצעת כפי שצריך, מרב הסיכויים שתהליך מכירת הנכס יתבצע כשורה, וללא הפסדים כספיים כלשהם.

 

טיפים חשובים הקשורים לקנייה ומכירה של נכס

  1. ידע זה כוח – הרבה אנשים שמעוניינים למכור או לקנות נכס, מגיעים לתהליך ללא ידע מוקדם ואז צצות להן כל מיני בעיות בדרך. לכן, חשוב מאוד לקרוא ולצפות בכמה שיותר סרטונים ביוטיוב הקשורים לקנייה ומכירה של נכס כדי שתקבלו את הידע הדרוש ותדעו מה אתם צריכים לעשות ולאילו בעלי מקצוע לפנות.
  2. שדרגו את הנכס שלכם- במידה וזה אפשרי במסגרת הזמן והתקציב, שווה להשקיע בשדרוג הנכס שלכם בין אם זה אומר לטפל בכל מיני בעיות כמו ליקויי רטיבות או בעיות איטום, בין אם זה אומר לרכוש מזגנים חדשים לדירה, להחליף חלונות, להוסיף רשתות נגד יתושים וכדומה. ככל שהנכס שלכם יהיה משודרג יותר, ככה הוא יהיה שווה יותר כסף וזה משהו שאי אפשר להתעלם ממנו.
  3. בדקו מה קורה עם השכנים – חשוב מאוד להיות בקשר עם השכנים שלכם ולבדוק באיזה סכום הם קנו או מכרו את הנכס שלהם. ככה תוכלו לדעת לאיזה מקום אתם צריכים לשאוף בהיבט הזה.

לסיכום, קנייה או מכירה של נכס נדלני מערבת מיליוני שקלים, מסוג ההחלטות שאנחנו לא עושים בכל יום ולכן חשוב לתכנן אותה כמו שצריך, להיעזר בבעלי מקצוע רלוונטיים כמו שמאי מקרקעין, עורך דין וכדומה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: