נפגעי נפש

תוכן עניינים

נפגעי נפש הם אוכלוסייה מיוחדת במינה שצריך לנהוג בה ברגישות. אלה יכולים להיות ילדים, בני נוער מתבגרים או אנשים בוגרים שמקרה כזה או אחר הפך את דרך ההתנהגות שלהם לאחרת ושונה והם מתמודדים עם בעיות נפשיות לא פשוטות. בשונה מפגיעה או פציעה פיזיות שאפר לטפל בהן ולהעלים אותן אחרי זמן מה בעיות נפשיות נשארות ואין זה פשוט אפילו לדעת או לבדוק מה דרגת החומרה שלהן ולכן ההתמודדות עם נפגעי הנפש לא פשוטה. למרות זאת יש לא מעט אנשי מקצוע שעוזרים להם ועושים כל שביכולתם כדי להחזיר אותם למסלול חיים נורמלי ככל האפשר. על מנת שאוכלוסייה זו לא תהיה ממודרת ואפשר יהיה לקבל אותה חשוב להכיר אותה ולהבין מה עובר עליה.

 

המאפיינים הייחודיים של נפגעי נפש

יש מגוון רחב של תסמינים או מאפיינים למחלות נפש שונות אך באופן כללי מדובר על הלך מחשבה שונה מהרגיל או דרך התנהגות שלא תואמת את הנורמה החברתית המוסכמת. יש אירועים או מקרים בחיים שבגללם עלולות התופעות הנפשיות לצוץ אל פני השטח ויש מקרים שזה פשוט קורה ללא שום טריגר נראה לעין. ההתנהגות יכולה לבוא לידי ביטוי כל הזמן או חלק ממנו ויש רשימה של מאפיינים שאחד מהם או שילוב של כמה מהם יכולים להעלות חשד שמדובר בפגיעה נפשית. בני נוער עם הפרעה נפשית נחשבים לכאלה שעלולים שלא לפתח חיים רגילים וזה אחד מהדברים שדוחפים עבור למצוא עבודה עם נוער בסיכון. הם רואים שליחות בסיוע לבני הנוער האלה למצוא את הדרך הטובה ביותר לחיות חיים מלאים, שלמים ורגילים.

 

 

החשיבות של מתן מענה אישי ופרטני

אצל כל אדם שמוגדר כנפגע נפש יהיה צורך בסוג אחר של טיפול או מענה ולכן יש חשיבות לפנייה אל אנשי המקצוע הנדרשים והמתאימים ביותר. לכל אדם יתאים סוג אחר של מענה טיפולי או תומך ויש גם חשיבות גבוהה לתמיכה היקפית של בני משפחה או חברים. יש מקרים קלים או קשים ויש חשיבות להתמסרות לטיפול על מנת שאפשר יהיה להבטיח עתיד טוב יותר ואולי גם הווה משופר למי שמתמודד עם בעיה נפשית, ללא קשר למה שגרם לה להתפרץ. חשוב לקבל מידע, טיפול וסיוע ממי שבקיא בתחום של נפגעי נפש ויידע להציע את הדרכים הטובות ביותר להתמודד עם כל מצב שהוא נתקל בו ויוביל את המטופלים שלו בהצלחה להתמודדות טובה ככל האפשר עם המצב שלהם.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: