אלו הפריטים שכדאי לקחת להערכת יודאיקה

תוכן עניינים

שמדברים על מוצרי או פריטי יודאיקה הכוונה היא לקשת רחבה של מוצרים המשתייכים באופן כזה או אחר לדת היהודית, למסורת שלנו, להיסטוריה. אם בעבר היו מעט מאוד מוצרי יודאיקה ביניהם ספרי קודש ותפילה, מזוזות, כוס יין לקידוש וצלחת חגיגית מכסף או פורצלן להגשת חלה לערב שישי, היום המגוון הרבה יותר גדול. הערכת יודאיקה מתייחסת למגוון של פריטים כמו למשל כיפות שמאחוריהן סיפור ייחודי, אביזרי קדושה ותפילה, רימונים מקרמיקה, כלים מיוחדים להגשה הקשורה למנהגים כמו תפוח בדבש בראש השנה או צלחת של פסח ועוד. כדי להעריך את השווי של הפריט או המוצר שיש לכם יש כמה קריטריונים שכדאי לקחת בחשבון.

 

הערכת יודאיקה – חומר היסטוריה ונדירות

בשונה מהערכה של קלפי וינטג‘ מקוריים או מוצרים אחרים מתחום האספנות, שרוצים להעריך את השווי של פריטי יודאיקה, יש קריטריונים ברורים שחשוב לקחת בחשבון. הקריטריון הראשון קשור לחומר ממנו המוצר או הפריט עשוי. הרי מן הסתם יש חומרים יותר יקרים כמו כסף, זהב, נחושת, לעומת חומרים פחות יקרים כמו זכוכית או אלומיניום. ככל שחומר הגלם יקר יותר, ככה הערכת השווי של אותו מוצר עולה.

בנוסף, ההיסטוריה, הערך התרבותי והחברתי של הפריט משפיעים גם כן על המחיר שהוא שווה. אם יש סיפור מיוחד, אם למוצר יש קשר למקום מסוים, כזה או אחר, השווי שלו, כמעט באופן אוטומטי עולה. למשל, יש פריטי יודאיקה שמביאים מכל מיני מקומות בעולם וקיימים עוד מתקופות כמו מלחמת העולם הראשונה והשנייה, סיפור שלם קיים מאחוריהם. גם רמת הנדירות של הפריט תשפיע בסופו של דבר על הערך. חשוב לדעת כי פריטים שאפילו לא ניתן להעריך את השווי שלהם מרוב שהם יקרים, אבל אלו נדירים כמובן.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: