טיפול בדיכאון

תוכן עניינים

דיכאון הוא שם כולל למגוון תופעות שאנשים יכולים ללקות בהן וישפיעו על ההתנהגות היומיומית והרגשות שלהם. מדובר בדרך כלל כמובן בתופעה שלילית שגורמת לאדם להעריך את עצמו הרבה פחות ממה שהוא באמת שווה ויכול להציע ולדיכאון יש משמעות גדולה מאד גם על מי שנמצא, חי ועובד סביב אותו אדם מדוכא. כשם שיש לדיכאון לא מעט גורמים וגם לא מעט דרכי ביטוי חיצוני – כך גם צריך לבחור בקפידה את הדרך שבה מחליטים לטפל בדיכאון. כמו לפני כל טיפול נפשי אחר – חשוב קודם כל להבין מה גורם לתופעה ואיך היא באה לידי ביטוי. חשוב גם הרקע האישי של אותו אדם – גיל, מצב משפחתי, אישי או תעסוקתי וכמובן ככל שאפשר לברר – מה גרם לדיכאון או מה היה הטריגר לכך שזה כרגע המצב. חשוב מאד להסתייע באנשי מקצוע מנוסים ומיומנים על מנת שלא להחמיר את המצב עוד יותר.

 

איך מומלץ לטפל בדיכאון?

מכיוון שיש סוגים שונים של דיכאון ומגוון רחב של נושאים שיכולים להוות גורמים לדיכאון הרי שגם הטיפול יכול להיות מגוון ולמטפל המקצועי והמנוסה יהיה ארגז כלים ודרכי עבודה לפעול באמצעותם. חשוב להבין שטיפול בדיכאון הוא טיפול אישי, נפשי ורגשי ולכן צריך לקחת בחשבון מגוון תכונות של המטופל על מנת שהטיפול יצליח. אם המטופל מראה סימנים של רגישות יתר, למשל, צריך לדעת איך להתנהג עם זה ואיך זה יכול להשפיע על הדיכאון שלו. יתכן שזה מה שמלכתחילה החל את ההתדרדרות של המצב ולכן טיפול ממוקד ברגישות יש בו כדי להקל גם התסמינים של הדיכאון. יש חשיבות גבוהה מאד לאבחון נכון ומדויק ככל האפשר, שכן אם לא יובן עד תום מה המצב של המטופל יתכן ותיבחר שיטה שדווקא תחמיר את המצב. כמובן שיש גם את הנושאים שהם לכאורה ברורים מאליהם – חיזוק הדימוי העצמי, התרכזות בחוזקות של אותו אדם, בתכונות החיוביות שלו ובערך המוסף שהוא מביא לכל מי שנמצא סביבו.

 

 

החשיבות של טיפול בדיכאון

הבעיה המרכזית של דיכאון היא שבמידה ואין את הטיפול הראוי והמתאים – המצב יכול להחמיר, אפילו בקצב מהיר. שלב האבחון יכול להיות מורכב ולא פשוט והמשימה של הבנה איך או ממה נובע הדיכאון עלולה להיות לא קצרה. בזמן הזה הדיכאון נמשך וצריך לבצע את האבחון בצורה רגישה על מנת שלא לדחוק את האדם המדוכא לפינה ולהמשיך לקבל ממנו את שיתוף הפעולה הדרוש לשם הצלחת התהליך. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בכל מצב שבו חושבים שאדם זה או אחר לוקה בדיכאון, זאת על מנת לבצע את האבחון כמה שיותר מהר ולהבין לעומק את המצב לאשורו. ברגע שהתמיכה תגיע מאנשים קרובים ואוהבים ייתכן ויהיה קל יותר לטפל.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: