אחרי כמה זמן נמחק רישום משטרתי

תוכן עניינים

לא כולם יודעים זאת אבל בישראל ישנם שני מצבים של רישום לאדם שהיה מעורב בחקירה פלילית. רישום פלילי ורישום משטרתי. רישום משטרתי מתקיים במצב בו אדם נחקר בעבר במשטרה ולא הוגש נגדו כתב אישום. אם הייתם מעורבים במקרים שונים כמו חקירה פתוחה, חקירה שנסגרה ללא העמדה לדין, תיק שהסתיים בהסדר ועוד, יתכן וגם לכם יש רישום משטרתי. בעצם בכל מקרה בו נפתחה חקירה משטרתית נגד מישהו בחשד לעבירה פלילית, ישנו רישום.

מה זה אומר רישום משטרתי ומה ההבדל בינו לבין רישום פלילי?

יש לא מעט אנשים שמבלבלים בין רישום פלילי לבין רישום משטרתי ויש גם כאלה שחושבים שזה בדיוק אותו דבר. למעשה, קיים הבדל מהותי בין השניים, גם ברמה המוסרית, וגם ברמה החוקתית. בעוד רישום פלילי קשור לעבירה עליה אדם נשפט ונגזר עליו דין חובה (עונש מאסר או כל עונש אחר) והוא יישאר עם רישום פלילי במשטרה, אדם שהגישו ופתחו נגדו תיק אבל לא העמידו אותו לדין מכל מיני סיבות, לעתים יישאר נגדו רישום משטרתי. בנוסף, אם רוצים לבצע מחיקה של רישום פלילי או מחיקה של רישום משטרתי, התהליך הוא שונה ויש צורך לפנות לרשויות אחרות.

גילית שיש לי רישום, מה כדאי לעשות?

כפי שציינו הרישום קורה במקרים בהם בעל הרישום לא הורשע ולא הועמד לדין. לכן, גם אם הוגשה תלונת שווא כלפי אדם ונפתחה חקירה נגדו, גם אם הדבר לא הבשיל הרישום נותר. אמנם, רישום משטרתי הוא פחות חמור מרישום פלילי, אבל עדיין ברוב המקרים אנשים מעדיפים למחוק את הרישום. לצערנו ביטול של הרישום הוא לא תמיד כזה פשוט, ולכן אם אתם רוצים לוודא שאתם מתנהלים באופן שלא יפגע בכם כדי לקבל ייעוץ משפטי. אם אתם מצפון הארץ לדוגמה, חפשו עורך דין פלילי בצפון שילווה אתכם בתהליך הגשת הבקשה לתחנת המשטרה. ניתן להגיש את הבקשה לביטול הרישום ממספר סיבות.

 

  1. במקרים של חוסר אשמה – אפשר לבקש את ביטול הרישום עקב חוסר עניין לציבור או העדר ראיות שהובילו לחוסר אשמה
  2. סיום של תקופת צינון – החוק מגדיר כמה שנים צריכות לחלוף מיום הרישום ועד לסיום תקופת הצינון בתומה ניתן לבטל את הרישום. מספר השנים של תקופת הצינון תלויות בסוג העבירה ויכולות לנוע בין שלוש עד שבע שנים.
  3. מחיקה אוטומטית של הרישום – ישנם מקרים בהם הרישום נמחק אוטומטית ללא הגשת הבקשה, לרוב במקרים של עבירות עוון.

בכל אופן, בין אם אתם הואשמתם בעבירה פלילית ובין אם אתם מוזמנים לחקירה מכל סיבה שהיא, הדבר הנכון והטוב ביותר שאתם צריכים לעשות הוא לפנות לעורך דין מקצועי בתחום העבירה בגינה אתם מואשמים. בין אם ביצעתם את העבירה ובין אם לא, תפקידו של עורך הדין הוא לדאוג לכם ולאינטרסים שלכם.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: