יתר לחץ דם – הכתבה שכדאי לכם לקרוא

תוכן עניינים

לחץ דם הוא מעין לחץ אשר מופעל על ידי הדם, כאשר הדם הוא זה שזורם בעורקים. יש שני סוגים של לחץ דם, הלא הם סיסטולי ולחץ דיאסטולי והוא נמדד על פי יחידות מילימטרים של כספית. אז מה עושים במקרים של יתר לחץ דם, עבור מי חשוב לבצע בדיקות לחץ דם באופן תדיר ומה עוד עליכם בנוגע לנושא זה? ובכן, בכתבה זו, החלטנו להסביר לכם כל מה שתצטרכו לדעת על בדיקות לחץ דם, יתר לחץ דם וכל מה שביניהם.

 

קצת רקע

הלב הוא שריר שפועל בתור משאבת דם שעובדת בצורה בלתי פוסקת, בהתאם לכללים מסוימים. למעשה, הלב מזרים דם כמות דלה של חמצן לעבר הריאות. בריאות אותו הדם נטען בחמצן ולאחר מכן מוזרם לרקמות ולתאי הגוף השונים.

 

גורמים שמשפיעים על לחץ הדם

בעת בה אנו מדברים על נושאים כמו יתר לחץ דם או סי טי לב, חשוב שנבין מהם הגורמים שמשפיעים על לחץ הדם. למעשה, לחץ הדם מושפע מעוצמת הכיווץ של השריר שבחדר השמאלי של הלב. נוסף על כך, הוא גם תלוי בנפח הדם בעורקים ואף גם בגמישות כלי הדם. במקרים בהם שריר הלב לא מתפקד כהלכה, או לסירוגין, במקרים של נפח נמוך של הדם בעורקים, לחץ הדם יורד. לעומת זאת, במקרים בהם נפח הדם בעורקים הוא גבוה, עולה לחץ הדם ובעצם נוצר לנו מצב של יתר לחץ דם. חשוב מאוד להדגיש כי בעיה זו היא גורם סיכון להתפתחותן של מספר מחלות כלי דם או לב, כמו למשל מחלות עורקים כליליים, התקף לב ואפילו שבץ. 

 

 

שורה תחתונה

הסיכון לפתח יתר לחץ דם עולה יחד עם הגיל, כאשר מחלות נוספות כדוגמת מחלות כליה או סוכרת עשויות להיות קשורות גם הן להתפתחות של לחץ דם גבוה מהנורמה. יתר לחץ היא אחת מהמחלות הכרוניות השכיחות ביותר בתרבות המערבית, כאשר בישראל מעל מיליון איש לוקים בה, ואילו רבע מהם כלל לא מודעים לכך. 

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: