מעשה מגונה בתוך המשפחה

תוכן עניינים

התחום של מעשים מגונים ועבירות מין הוא תחום משפטי רחב מאד ואלה נחשבות לעבירות חמורות במיוחד, בעיקר כאשר יש בהן גם ניצול של קטינים או חסרי ישע. הנושא של ביצוע מעשה מגונה בתוך המשפחה חמור הרבה יותר, שכן התא המשפחתי הגרעיני אמור להיות המסגרת הבטוחה והמחבקת ונזקים נפשיים חמורים לטווח הארוך עלולים להיגרם ובעצם להשפיע על כל מהלך החיים של הנפגעים. באופן כללי אפשר לומר שהענישה וההתייחסות של מערכת המשפט בישראל נחשבות לחמורות בדיוק בשל סיבה זו. יחד עם זאת, ההגדרות בחוק לא תמי ברורות ומפורשות ומקרים או מעשים שונים לעיתים קרובות נחשבים לכאלה שבוצעו בתחום האפור של עבירות המין והמשמעות היא ענישה קלה יותר ופחות מחמירה. בשנים האחרונות יש מודעות הולכת וגוברת לנושא זה ולסימנים שעלולים להצביע על כך שאדם זה או אחר חווה מעשים כאלה בתוך המשפחה שלו.

 

איך מתמודדים עם חשד של מעשה מגונה בתוך המשפחה?

בזכות מודעות גבוהה לנושא זה כיום יש מגוון אנשי מקצוע שכדאי לפנות אליהם ולקבל ייעוץ. הייעוץ יכול להיות קשור בהתערבות בנושא הזה בתוך המשפחה המדוברת אך גם יכול להיות כזה שבעזרתו אפשר יהיה לקבל הסברים באשר להשלכות של הנושא ואיך יהיה הכי כדאי להתמודד. במקרים חמורים שבהם רוצים לבחון את הפנייה לערכאות משפטיות או להגשת תביעה צריך לפנות אל עורך דין עבירות מין שזהו תחום ההתמחות שלו והוא יוכל לכוון את הלקוח שלו כך שיקבל את התשובות המתאימות, כמו גם את ההכוונה באשר להתמודדות והמשך הפעילות בעניין. חשוב מאד שלא להזניח את העניין, שכן יתכן מאד ויש בעניין גם ילדים קטינים שמעורבים בעניין וחשוב מאד לנתק אותם מהסיטואציה ברגע שמבינים בדיוק מה קורה. בשל הרגישות של תחום זה הרי שצריכים להיות מעורבים כאן כמה וכמה אנשי מקצוע ממגוון תחומים.

 

 

החשיבות של התמודדות נכונה עם מקרה של אלימות מינית בתוך המשפחה

מכיוון שמדובר בעבירות חמורות במיוחד שיש להן גם השפעה לטווח הארוך הרי שחשוב מאד להצליח לאתר את המקרים שקרו כמה שיותר מהר. ככל והחשיפה לעבירה המינית תהיה קצרה יותר – כך יכול להיות שהנזק שנגרם לא יהיה חמור מאד ואפשר יהיה להתמודד עם העניין ולטפל במי שנפגע מהמקרה. ברגע שמעורבים במקרה כל אנשי המקצוע הנדרשים אפשר להרגיש טוב יותר מבחינת הידיעה שהנפגע מקבל את המענה הדרוש לו, בד בבד עם ההתקדמות בנושא המשפטי של הגשת תביעה או הבאה לידי כך שהצד הפוגע יפצה את מי שנפגע ממנו. עם הזמן יש יותר ויותר אנשי מקצוע, כולל עורכי דין, שמציעים שירותים מתקדמים ומותאמים אישית לכל מי שנפגע מאלימות מינית ובזכות המענה שניתן הנפגע יכול לשקם את חייו.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: