חימום לפני אימון

תוכן עניינים

מי שמבצע פעילות גופנית על בסיס שגרתי וקבוע יותר כמה חשוב לבצע חימום לפני תחילת האימון. השרירים לא מוכנים מיד לביצוע פעילות עצימה וצריך להכין אותם לקראת הפעילות בהדרגה, זאת על מנת להימנע מפציעות או מתחושה של שריר שנתפס. את השריר אפשר להשוות לרצועה העשויה מגומי כאשר באופן שגרתי הרצועה מתוחה בצורה חופשית ולא מאומצת. אם פתאום הרצועה תימתח לכל הכיוונים ללא הדרגה היא עלולה שלא לעמוד במאמץ והיא תיקרע. לעומת זאת, אם תתבצע הכנה כמו מתיחה עדינה מדי פעם כאשר בכל מתיחה גדל טווח התנועה – אפשר יהיה בקלות רבה יותר להגיע למנעד תנועות רחב למדי בצרה בטוחה ותוך כדי תחושה נעימה. כך בדיוק עובדים גם השרירים בכל אזורי הגוף.

 

החשיבו של חימום כולל לפני כל אימון

מלאכת חימום השרירים והגוף חשובה לא פחות מידיעת מלאכת האימון עצמו. אף מתאמן לא רוצה לפגוע בעצמו ולכן החימום חשוב וצריך להקדיש לו תשומת לב. במידת האפשר – מומלץ לקבל ייעוץ מאיש מקצוע או מאמן מנוסה שיסייע בהתוויית האימון והחימום גם יחד. מי שעומד לבצע פעילות גופנית בבית על גבי הליכון למשל צריך גם כן לבצע חימום לא רק לרגליים אלא גם לגב, לאגן ולידיים. על הליכון מבצעים פעילות שכל הגוף מעורב בה ולכן החימום חשוב ומשמעותי. במידה ונדרש שירות של תיקון הליכונים ומזמינים איש מקצוע – לא מומלץ לוותר על האימון וחשוב להמשיך ולהתאמן בדרך אחרת, כולל החימום המקדים.

 

 

 מה המשמעות של אימון ללא חימום?

כאמור, אם מתחילים מיד בפעילות גופנית בעצימות גבוהה השרירים עלולים להיתפס. במקום להגדיל את טווח התנועה יקרה בדיוק להיפך – טווח התנועה יצטמצם באופן פתאומי ועלול לגרום לכאבים וחוסר נוחות משמעותי. יש מי שאימון ללא חימום עלול לגרום לו נזק גופני של ממש שיימשך לטווח ארוך וישבית אותו מכל אימון למשך לא מעט ימים. חשוב מאד להימנע מזה באמצעות הקדשת הזמן ותשומת הלב לחימום כמו שצריך. חשוב לחמם את השרירים שעומדים לעבוד באימון ואט אט לצרף את כלל השרירים בגוף לחימום – ידיים, כתפיים, גב, שכמות, אגן וצוואר. זה מה שיבטיח שהאימון יהיה טוב ויעיל, שאפשר יהיה לבצע אותו עד הסוף ללא תחושות לא נעימות וכמובן שאחרי האימון תהיה תחושה טובה, נעימה וכזאת שבה מרגישים שהאימון היה טוב, איכותי ומתאים להשגת המטרות שמציבים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: