משכנתא עבור קניית דירה ראשונה – כל המידע החשוב 

תוכן עניינים

משכנתא היא הלוואה אשר ניתנת עבור רכישת דירה תמורת שיעבוד הנכס. למעשה, הבנק רושם לעצמו מעין "הערת אזהרה" אודות הנכס, כך שיש לו זכויות עליו. במקרים בהם הלווה אינו עומד בהתחייבויות החזרי המשכנתא שלו, גם אם מדובר במקרים של קניית דירה ראשונה – הבנק יכול לממש את זכויותיו ואילו הנושא עובר לתחום המשפטי. למרות שמדובר בצעד שעשוי להיות מפחיד, לקיחת משכנתא עבור קניית דירה ראשונה בהחלט יכולה להיות הצעד הטוב ביותר עבור ישראלים רבים, כמובן במידה ועושים זאת נכון. אז מה עוד עליכם לדעת על משכנתא עבור קניית דירה בפעם הראשונה? בכתבה זו תוכלו למצוא את כל התשובות.

 

מה גובה ההלוואה המתאפשרת?

עבור כל הלוואת משכנתא, לרבות משכנתא עבור קניית דירה ראשונה – כל לווה יצטרך להביא איתו הון עצמי מינימלי, כאשר גובה ההון העצמי הנדרש בעצם נגזר ישירות משווי הנכס. כאשר מדובר ברכישת דירה ראשונה, ההון עצמי הנדרש הוא לפחות 25% משווי הנכס הכולל. 

 

קניית דירה – הוצאות נלוות שכדאי לקחת בחשבון

אין זה משנה אם מדובר על עסקת קניית דירה על ידי לקיחת הלוואת משכנתא מחיר למשתכן, או על כל עסקה אחרת – יש לא מעט הוצאות נלוות שכדאי לכם להכיר מראש ולקחת בחשבון, ביניהן ניתן למנות:

  • עלות פתיחת תיק – כאשר אתם לוקחים הלוואת משכנתא לראשונה, בדרך-כלל הבנק יבקש עמלה עבור הטיפול בתיק שלכם. אמנם לא מדובר בעמלה גבוהה מאוד, אבל בכל זאת חשוב לתת עליה את הדעת ולקחת אותה בחשבון.
  • שכר טרחה עו"ד מקרקעין – עבור רישום הדירה בטאבו והעברת הבעלות, כמובן שתצטרכו לעבוד עם עו"ד בתחום המקרקעין, ואילו הוא יגבה מכם שכר טרחה בגין שירותיו.

  • בדיקת שמאות לנכס – הבנק ירצה לקבל דו"ח של הערכת שמאי אודות הנכס הנרכש שלכם, זאת על מנת שיוכל לוודא את השווי שלו בעצמו. לשם כך, תצטרכו להיעזר בשירותיו של שמאי מקרקעין, ואילו העלות של שירותים אלו אינה נמוכה כלל. 
  • ייעוץ משכנתאות – רכישת דירה בפעם הראשונה היא ככל הנראה עסקת חייו של הישראלי הממוצע, ולפיכך עליכם לדעת איך לעשות זאת נכון, וכמובן – איך לקחת הלוואת משכנתא במסלול נוח עם תנאים נוחים שיתאימו לכם. לשם כך, מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו של יועץ מוסמך שיוכל לסייע לכם לבחור את התנאים האידיאליים שהכי יתאימו לכם. 

 

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: