מדע בבית

תוכן עניינים

עולם המדע עשיר, רחב, מגוון וכמובן גם מרתק. לא רק ילדים אלא גם מבוגרים יכולים למצוא את עצמם מתעניינים בביצוע ניסויים מדעיים ונרשמים לפעילויות מקצועיות בתחום זה. יש פעילויות שצריך בשבילן לצאת מהבית ולראות איך אדם אחר מבצע אותן, זאת בשל השימוש בחומרים או מרכיבים שאסור לעשות בהם שימוש ביתי. יחד עם זאת, כיום הולך וגובר הביקוש להבנה איך לבצע ניסויים מדעיים גם בפורמט ביתי או משפחתי ואין ספק שיש לא מעט אפשרויות לכך. הורים שמלכתחילה יש להם ידע מדעי ברמה כלשהי לבטח יכירו את חומרי הגלם שבסיסיים שאפשר למצוא בכל בית ובכל מטבח וכך להנחות את הילדים שלהם לביצוע ניסויים תוך כדי מתן הסברים על אופן הניסוי ולמה קורה מה שהם רואים. ניסויים מדעיים אלה שמבצעים בבית מפתחים את הסקרנות של הילדים ומביאים אותם לכדי חשיבה מעמיקה.

 

איך מבצעים ניסויי מדע בבית?

מכיוון שכיום מדובר בנושא שיש בו התעניינות רבה אפשר מצד אחד לבצע ניסויים מדעיים מחומרים שיש בבית כמו סודה לשתייה, חומץ או מלח לימון, הפקת צבע מאכל מעלי כרוב סגול ועוד. אפשר גם להתרשם ממבחר לא קטן של ערכות מדע לילדים ולהזמין כאלה שמגיעות עד הבית. אפשר יהיה למצוא בהן הסברים מעמיקים ומעשירים, הנחיות מדויקות איך לבצע מגוון רחב של ניסויים וכמובן שיהיו כלולים בערכה גם חומרי גלם או כלי עבודה שלא בטוח שיש בבית. כך אפשר ללמוד תוך כדי התנסות והרי ידוע שזו הלמידה החווייתית והמשמעותית ביותר שכל ילד יכול לחוות. כאשר הוא רואה מול העיניים שלו את התוצרים של תהליך כזה או אחר הרי שהוא יצליח ללמוד הרבה יותר טוב, להבין את מה שקורה וגם יהיה לו הרבה יותר קל לזכור את הנושא כולו. ככל ומדובר במדע – אין זה מספיק רק לקרוא או להבין בתיאוריה וההתנסות המעשית חשובה מאד.

 

בחירה נכונה של ערכות מדע להתנסות עצמית

חשוב מאד לדעת אילו סוגים של ערכות מתאימות לכל ילד ולכל גיל וכמובן להבין בדיוק מה תוכן הערכה ואולי היא קשורה לקונספט ספציפי של נושא ללמידה. לכל ילד יש את עולמות התוכן שמושכים אותו ושבהם הוא מתעניין ותמיד עדיף שהלמידה או ההתנסות תהיינה קשורות במה שמעניין את הילד ובנושאים שאליהם יש לו זיקה. כך אפשר לעניין ילדים במדע כבר מגיל צעיר וככל שהם יגדלו הם יתעניינו אפילו יותר ואולי ירצו להמשיך לחקור, ללמוד ולגלות עוד ועוד דברים. אין ספק שערכות מדעיות שמיועדות לילדים הן הצעד הראשון בתחום זה ויש כאן חשיפה הדרגתית ותואמת גיל לנושא שהרבה אנשים חושבים שבכלל לא מתאים לילדים או בני נוער.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: