אדריכלות ועיצוב פנים בעידן המודרני

תוכן עניינים

אדריכלות ועיצוב פנים נחשבים לבין התחומים הכי מרתקים ומעניינים שקיימים בעולם. תחום דינמי, שמתפתח כל הזמן ולצדו ניתן להיחשף לשתי נישות מרכזיות. האחת: סגנונות וסטייל קבוע שתמיד נשאר ומנגד השניה: טרנדים שכל הזמן מתחלפים. לצורך הדוגמא השימוש בחומרי גלם מסוימים למגוון של מטרות כמו חיפויים, ריצוף ואפילו רהיטים כמו שיש ועץ קיים כבר מאות בשנים, לעומת טרנדים כמו שימוש בקטיפה למשל, שמתחלפים ויש שנים שהם יותר בולטים וכאלה שפחות. עד המאה העשרים, אדריכלים היו מתעסקים בתהליכי עיצוב פנים ועיצוב חוץ, עד שהגיע שלב שבו המקצועות הללו עברו פיצול והפכו להיות חופפים.

 

אז מה ההבדל בין אדריכלות לעיצוב פנים ומה החשיבות של העיצוב?

האדריכלית אנדה פריאלניק מסבירה כי ”בשונה מאדריכלות העוסקת  בתכנון החלקים החיצוניים והפנימיים של הפרויקט, עיצוב פנים מתייחס לחלוקה נכונה, הוספה של צבעוניות וייחודיות עיצובית לכל החלל ותיבולו“. לא כל מעצב פנים הוא אדריכל, אבל כל אדריכל הוא מעצב פנים. זה נכון להגיד שיש חשיבות מאוד גבוהה לתכנון מדויק של הפרויקט, אבל גם הנושא העיצובי, לא פחות חשוב בעידן שבו הבית הפך להיות הפינה החמה של כולנו. בית שמעוצב בקפידה ובהתאמה לצרכים של האנשים שגרים בו, למעשה משפיע על כל אורח החיים שלנו, על איך שאנחנו מרגישים בכל חלל בו ואפילו מסייע לשיפור מצב הרוח והתחושות החיוביות. ב-15 השנים האחרונות, עיצוב פנים הפך לא רק לתהליך של שדרוג בית או דירה. הוא נכנס לכל מקום. למשרדי הייטק, חברות ענק, חנויות מעוצבות, מרפאות, קליניקות ואפילו לבתי ספר וספריות.

 

מדוע מדובר בתחום סופר מורכב?

משום שיש כל כך הרבה דברים שצריך לחשוב ולהתייחס עליהם בתהליך של תכנון פרויקט. בין אם מדובר באדריכל שלוקח על עצמו תכנון בית פרטי, בית מלון או בניין משרדים ובין אם במעצב פנים שלוקח חלק בשיפוץ מסיבי של דירת שני חדרים, יש כאן המון אלמנטים. מצד אחד יש להתייחס לנתונים הקיימים בשטח ומצד שני לממש בתוכם את הצרכים, החלומות והרעיונות של הלקוח. הפרויקט חייב להיות שילוב בין פרקטיקה לבין יופי ולא תמיד אפשר להביא את הכל לידי ביטוי. אם נחשוב על זה לעומק, נגלה כי בנכס יש אינספור מרכיבים החל מגובה התקרה והקירות, דרך החיפויים השונים ועבודת הנגרות, תוסיפו לזה תאורה טבעית חיצונית לצד תאורה מלאכותית, רהיטים, מכשירי חשמל והרשימה ממשיכה לה…

 

תפקידיו העיקריים של מעצב פנים

התפקידים של מעצב פנים הם רבים וקשורים ברובם לסוג ואופי הפרויקט. מטרת העל שלו היא להתייחס לצרכים של הלקוח, לבצע חלוקה נכונה ומדויקת של החלל ולהביא לידי ביטוי את החלומות שלו דרך תהליכי העיצוב. השילוב בין ידע מקצועי וטכני, רגישות והבנה, התייחסות לפרטים הקטנים וזיהוי ההבדל בין הקבוע לזמני כמו שתיארנו קודם לכן, הופך את המעצב לכזה המסוגל לדייק את תהליך ולגרום לכך שהפרויקט ישלים את החוויה הדמיונית של הלקוח תוך תרגומה לכדי מציאות.

 

אז איך בוחרים?

אין ספק כי מדובר בבעל מקצוע אליו אנחנו צריכים להתחבר מבחינה אישית. האדריכל ו/או מעצב הפנים הולכים ללוות אותנו למשך תקופה אחרונה ומעבר לפן המקצועי, לידע ולניסיון שחשובים כל כך, כדאי שיהיה חיבור אישי. אתם צריכים להרגיש בנוח, לשאול שאלות ולהביא את החלומות שלכם לידי ביטוי בשיחות מולו. הבחירה צריכה להיות שילוב בין ניסיון רלוונטי לבין החיבור שלכם לעולם של המעצב. אפשר לקחת השראה, לדבר עם אנשים שאתם מכירים, להשוות בין 2-3 בעלי מקצוע ורק אז להחליט.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: