איך מתמודדים עם סרטן השד?

תוכן עניינים

קבלת האבחנה על מחלה זו או אחרת היא רגע לא נעים אך בהחלט מכונן. מצד אחד – יש חששות גדולים לצד אי ודאות ואפילו פחד אמיתי מהעתיד לבוא. מצד שני – חשוב לשמוע את כל הפרטים אודות האבחנה, מה המחלה המדוברת, מה השלב שלה וכמובן – אילו אפשרויות טיפול עומדות בפניו של המטופל. כך הדבר כאשר מדובר באבחנה של סרטן השד. כיום קיימת מודעות גבוהה מאד בקרב נשים בנוגע לביצוע בדיקות כאלה ואחרות שיש באפשרותן לאבחן את הסרטן בשלבים מוקדמים במיוחד, כאלה שבהם הטיפול וההתמודדות יהיו קלים יותר ואפילו יהיו אחוזי החלמה גבוהים למדי. יחד עם זאת, גם אם מגלים את הסרטן בזמן וגם אם יש לא מעט אפשרויות טיפול או אחוזי החלמה גבוהים – החשש מנקר והחוסן המנטלי לא נשאר גבוה. ההתמודדות האישית חשובה מאד. איך מתמודדים עם סרטן השד בהמשך הכתבה.

 

התמודדות עם סרטן השד

ההתמודדות עם כל סוג של סרטן ובכלל זה עם סרטן השד מתחלקת לכמה קטגוריות של התמודדות וחשוב לתת את הדעת על כל אחת ואחת מהן – יש את ההתמודדות הרפואית עם הטיפולים, האשפוזים ובמקרים רבים גם הריחוק מהמשפחה ושינוי השגרה. יש את ההתמודדות המנטלית והרגשית, של הידיעה על המחלה, של החששות שמנקרים וכמובן חוסר הידיעה מה עומד לקרות. ההתמודדות הנפשית עם החולשה הפיזית, עם הצורך בהפסקת העבודה או כמובן הצורך בתמיכה גם עבור החולה עצמה וגם בבני המשפחה הסובבים אותה. טיפים להתמודדות אפשר למצוא בפורטלים או מגזין לנשים שמתמחים בדיוק בתחומים אלה ומתבססים על הניסיון של נשים אחרות שמשתפות את מה שעבר עליהן. אין ספק שיש בכך תרומה גדולה לכל אישה.

 

התמודדות עם סרטן השד – הלכה למעשה

חשוב מאד לדעת שישנם לא מעט מעגלי תמיכה שמסייעים מאד להקל על ההתמודדות לא רק עם סרטן השד אלא עם סוגים נוספים של סרטן או מחלות קשות. כיום כבר אין צורך או הכרח לשקוע למרה שחורה ויתרה מכך – ידוע שהחוסן הנפשי והמנטלי יכול לסייע רבות בהעלאת הסיכוי להחלמה ולהצלחת הטיפולים. מכאן שגם המערך הרפואי מודע לחשיבות של התמודדות טובה ונכונה ומסייע בכך רבות. לכל אישה יתאים סוג אחר של התמודדות – השתתפות במעגל תמיכה עם נשים שאובחנו עם אותה מחלה, מפגשים אישיים עם איש מקצוע טיפולי שאפשר יהיה לספר לו ולחלוק עימו את כל החוויות ואת כל מה שהמחלה הביאה איתה לשגרה של אותה אישה ושל בני המשפחה שלה, יש נשים שבוחרות להירשם לחוגים או פעילויות ועוד.

 

 

החשיבות של התמודדות מותאמת אישית

כל אישה היא עולם ומלואו. לכל אחת יש את הדרכים שלה להתמודד עם אבחנה שהיא מקבלת אודות מחלה קשה שהיא חולה בה ולכן חשוב מאד להיות קשובים לה ולמצוא עבורה את הדרך הכי טובה להתמודד עם החדשות שהיא קיבלה. ברגע שהאישה בעצמה תיחשף לאפשרויות השונות אשר עומדות בפניה – היא תוכל לבחור את מה שאיתו היא תרגיש בנוח ואכן יעזור לה להתמודד עם השגרה החדשה שנכפתה עליה. ישנו מערך טיפולי שלם שתומך בטיפולים הרפואיים שנשים עם סרטן השד עוברות וחשוב שהאישה תכיר אותו וכך תדע אילו תמיכות ומענים היא יכולה לקבל במקביל לטיפולים שהיא עוברת. ברגע שהאישה מקבלת מענה לצורך שהיא חשה – יהיה לה קל יותר לשאת את ההשלכות של הטיפולים ובכך בעצם היא בעצמה מעלה את הסיכויים שלה להחלים ולהצליח בטיפולים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: