אלימות במשפחה – מה זה אומר?

תוכן עניינים

אלימות במשפחה מהווה את אחד מהמקרים הקשים, והמצערים ביותר איתם אנחנו מתמודדים כיום במדינת ישראל. הנתונים הסטטיסטים אינם מרהיבים למראה עין, שכן הם מעידים על אחוז גבוה ממשפחות הכוללות נשים, וילדים אשר חיים תחת אלימות משפחתית מתמדת, זאת כאשר במרב המקרים – אותם אנשים שנתונים לה לא יידעו אפילו להעיד על כך שמדובר על אלימות משפחתית. בדיוק מהסיבות הללו, המאמר הקרוב בא במטרה להגביר ולהעלות בצורה משמעותית את המודעות לאלימות המשפחתית, ודרכי הסיוע לנפגעים מאלימות משפחתית.

אלימות במשפחה – לא רק באמצעות פגיעה פיזית

אחת הבעיות הגדולות ביותר של אנשים שניתנים לאלימות מתמדת במשפחה – זו העובדה שהם בטוחים שאלימות במשפחה מוגדרת אך ורק בתור אלימות פיזית, אשר כוללת אלימות פיזית קשה. אולם, מדובר על עובדה שגויה. אלימות במשפחה, יכולה להתייחס גם לפגיעה נפשית, פגיעה שיכולה להביא לתוצאות מצערות גם כן. אחד הדברים החשובים כאשר אנחנו מעוניינים להביא לפתרון של אלימות בתוך המשפחה, זה לדאוג לכך שהגורם האלים ייכנס מהר ככל הניתן אל עבר מעצר עד תום הליכים, כזה שימנע מהמשפחה שנתונה לאילמות המשפחתית להיחשף עוד ועוד לאלימות זו.

מה הם סוגי האלימות השונים?

את סוגי האלימות השונים ניתן לחלק לכמה וכמה קבוצות, זאת לדוגמת החלוקה הבאה:

  • אלימות נפשית – כל מה שנוגע לפגיעה בכבוד, השפלה, שימוש בקללות, וכמו כן, משחקי כוח וביצוע מניפולציות.
  • אלימות כלכלית – כל צעד של אחד מבני הזוג למנוע חופש כלכלי מבן זוגו.
  • אלימות פיזית – הרמות יד, וכל הנוגע לביצוע של אלימות המתבצעת עם הידיים עצמם.
  • אלימות חברתית – נידוי של אחד מבני הזוג מחברים, בני משפחה, וכיוצא בזאת.

 

אתם סובלים אבל לא יודעים מה לעשות?

אם אתם סובלים מאלימות במשפחה, מכל סוג שהוא, חשוב מאוד לפנות לעזרה. אתם יכולים לבחור את סוג העזרה שתפנו אליה. זה יכול להתחיל מפנייה לאדם שקרוב לכם מאוד ואתם סומכים עליו, זה יכול להיות פנייה לאחת מהעמותות שקיימות לסיוע וליווי בתהליכים מהסוג הזה וזה גם יכול להיות פנייה לעורך דין מקצועי שיכווין אתכם ויענה לכם לשאלות. הדבר הפחות טוב שאתם יכולים לעשות זה להעלים עין, לעשות כאילו זה לא קורה, לשמור את הכל לעצמכם בבטן, שכן ככל שממתינים עם האלימות הזו ונותנים לה מענה, ככה הדברים הופכים להיות גרועים יותר, חמורים יותר וגם קשים לטיפול. אנו חיים בעידן המודרני, אמצע שנות ה-2000 ואין סיבה אמיתית שמישהו בעולם הזה יחווה אלימות מכל סוג שהוא. אלימות פוגעת בנו באופן פיזי, באופן נפשי, היא משבשת את מי ומה שאנחנו ויש לה השלכות חמורות מאוד לעתיק שלנו. לכן, פנו לקבלת עזרה כמה שיותר מהר.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: