צריכת קנאביס שמן אידוי או עישון? מהי הדרך הטובה ביותר?

תוכן עניינים

בעולם וגם כאן אצלנו בישראל, עוד ועוד בוחרים לצרוך קנאביס ממגוון של סיבות, חלקן רפואיות, חלקן קשורות לניהול לקוי של אורח החיים המשלב לחץ וסטרס ויש גם לא מעט שעושים זאת להנאה בלבד. מאז שהרפורמה של משרד הבריאות נכנס לתוקף, חלה עלייה בכמות המטופלים בישראל שצורכים קנאביס באופן קבוע. כתוצאה מכך, עולות לא מעט שאלות וסוגיות בנושא. אחת מהן קשורה לדרך המועדפת, הטובה או אולי המומלצת ביותר של צריכת קנאביס שמן אידוי או עישון?

 

עישון או אידוי מה עדיף?

אם עד לפני מספר שנים, רוב צרכני הקנאביס היו מעשנים את התפרחת בתצורה של ג‘וינט, היום חלה עלייה בכמות הצרכנים שבוחרים דווקא לאדות. בין אם תבחרו לעשן ובין אם תבחרו לאדות באמצעות מכשיר וייפ, ההשפעה של החומרים הפעילים שבתוך התפרחת היא מיידית. היא תורגש למעשה מיד, תוך כמה שניות בלבד ותגיע לעוצמתה המלאה אחרי עשר דקות. גם הירידה בהשפעה זהה בשתי השיטות ולכן ניתן לשנות ולבצע תיקונים תוך כדי הצריכה בצורה מיידית.

 

מתי עדיף לאדות?

שמדובר בצרכנים או מטופלים שלא רגילים לעשן, זאת משום שהעשן של הצמח מאוד סמיך וגורם לשיעול מסיבי. גם למי שלא מתחבר או לא רגיל לתחושה של צריבה ו/או למטופלים הסובלים ממחלות קשות כמו פרקינסון, ניוון שרירים וטרשת נפוצה, יומלץ על אידוי ולא על עישון. חשוב להבין כי בעישון, זאת בשונה מבאידוי נשאפים חומרי בעירה ולכן זה פחות בריא. מכשיר הוופרייזר בנוי כך שהעלים עוברים תהליך חימום בטמפרטורה מאוד מדויקת שנקבעת מראש ואז החומרים הפעילים שמאופיינים במגוון של יתרונות רפואיים משתחררים לגוף שלנו. בכל אופן, בשונה מצריכת קנאביס באמצעות שמן, גם מאייד קנאביס וגם עישון מצריכים מאיתנו להתעסק עם החומרים, לבצע תהליכי תחזוקה וניקיון, הדלקה ולכן שמדובר במטופלים עם בעיות תפקודיות מוטוריות, השיטה השלישית מומלצת דווקא יותר.

 

צריכת קנאביס באמצעות שמן

למעשה מדובר בשיטה הכי פחות נפוצה לצרוך קנאביס ואין בתהליך שום מעורבות של הריאות. שיטה זו מאופיינת בסטריליות וניקיון גבוה יותר וכל מה שצריך לעשות הוא פשוט לטפטף את השמן המכיל את החומרים הפעילים מתחת ללשון. בשונה מעישון או אידוי, כאן האפקט לא מיידי, אלא לוקח כמה דקות עד שעה, עד שהחומרים נספגים ישירות למחזור הדם דרך הפה. היתרון בשיטה זו הוא שמשך ההשפעה ארוך יותר. ההשפעה משתנה בין אדם לאדם. מי שעדיין לא צרך קנאביס קודם לכם, יקבל המלצה לצרוך את השמן בלילה ולא ביום משום שהוא מכיל לרוב ריכוזים גבוהים של THC שמוביל לעייפות, חוסר אנרגיה ואף תחושה של אופוריה.

 

היתרונות אל מול החסרונות של הרכיבים הפעילים בקנאביס

צמח הקנאביס מכיל מאות חומרים, חלקם פעילים מאוד. רק חומר אחד מתוך כל החומרים הללו גורם למה שנקרא ”סטלה“. הוא נקרא THC. מטופלים וצרכנים שאינם מנוסים, חוששים מההשפעה של החומר ולכן בוחרים לצרוך כל מיני זנים עם אחוזים נמוכים של החומר. יחד עם זאת, חשוב להיות מודעים ולהבין כי לחומר הזה יש תכונות טובות שבגללן מלכתחילה הוא נצרך על ידי מטופלים רבים כל כך ומומלץ על ידי משרד הבריאות במצבים של מחלות כרוניות וכאבים עזים. החומר תורם לשיכוך כאבים, סיוע ברגיעה והרגעה למשך זמן ארוך, מסייע בהשריית שינה טובה על הגוף, מעורר את התיאבון ועוד. חומר פעיל הנמצא בצמח נקרא CBD מונע את אותו אפקט ”סטלה“, אך הוא מסייע למצבים רפואיים באופן מוגבל יותר.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: