החיים שאחרי האקזיט

תוכן עניינים

האקזיט הוא חלומם הרטוב של כל הייטקיסט או יזם צעיר, שמחליטים לבצע השקעה ולפתח מוצר טכנולוגי כלשהו. בשנים האחרונות אנו עדים לאינספור מקרים של חברות הייטק ישראליות, רובן צעירות ומתחילות, אשר נמכרות תמורת סכומי עתק לחברות בינלאומיות גדולות ומוכרות בקנה מידה עולמי. מכירתה של ווייז הישראלית לחברה מארצות הברית, היא רק אחד מהרבה מקרים של אקזיט שמתרחשים במדינת ישראל מידי שנה. כיצד נראים החיים של בעלי החברות, העסקים, והעובדים ביום שלאחר מכירת החברה, כאמור היום שאחרי האקזיט? בשורות הבאות אורי אלטר, סטארטפיסט מוביל מנסה לענות על שאלה זו.

האקזיט יוצר להייטקיסטים רבים סכום כסף גדול תוך פרק זמן מהיר מאוד

מרבית מהעסקאות בעולם ההייטק כוללות דרכן סיפור הצלחה בלתי רגיל, ובלתי שגרתי, אשר לרוב גם מהווה סיפור הצלחה מהיר תוך פרקי זמן מועטים. מצד אחד, מדובר בזמן הנכון ביותר עבור אותם הייטקיסטים להנות מהרגע – לחגוג את הצלחתם, ולקחת רגע לנוח מהחיים הסוערים והעמוסים שהם ידעו לעצמם בכל השנים בהם בנו את החברה ולהנות מהחיים שאחרי האקזיט, אולם מצד שני, סכום הכסף הגדול שמוענק לאותם אנשים יוצר בעיה גדולה נוספת.

 

בעלי הון גדול נוטים לאבד אותו תוך פרקי זמן קצרים

על פי נתונים וסטטיסטיקות רבות, בעלי הון למיניהם, נוטים לאבד עשרות רבות מההון שהם השיגו, ב 5 השנים הראשונות לאחר שהם השיגו את סכומי הכסף הבלתי רגילים הללו. בניגוד למה שאתם חושבים, ההפסדים הללו לא נובעים מהוצאות גדולות והתנהגות בזבזנית של אותם אנשים, אלא מדובר על הפסדים כלכליים גדולים אשר נובעים בדרך כלל דרך השקעות כלכליות רעות, אשר מובילות את בעלי ההון להפסדים כלכליים אשר מוערכים בין היתר במיליוני שנים. על כן, ישנה חשיבות רבה לבעלי הייטק לבצע מחשבים נכונים עם סכומי הכסף שהם הרוויחו.

איך להקים סטארטאפ שבאמת יצליח?

אינספור ישראלים חולמים להמציא את הוויז או הגוגל הבא. את הרעיון הזה שכולם צריכים וכולם מחכים לו, זה שיגרום להם להתעשר. אז אולי זה נראה פשוט, אבל האמת היא אחרת, שכן מאות סטארטאפים נסגרים בשנה. לכן, רעיון זה לא מספיק. הרעיון שלנו צריך לתת מענה מדויק וחכם לבעיה קיימת. הוא חייב להיות מגובש, מתוקצב, מדוד ולכל אחד מהצוות, צריך שיהיה את התכונות הבולטות שביחד יוכלו להשלים את הפאזל בדרך להצלחה. הכל חייב להיות מתוכנן, הדרך לעבר הפסגה היא סופר מורכבת ודורשת הרבה מאוד התמדה, אורח רוח, סבלנות ונחישות.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: