כל מה שרציתם לדעת על מציאות מדומה לילדים

תוכן עניינים

מדובר ללא כל ספק באחד התחומים שהכי התפתחו בחמש השנים האחרונות, ועוד לא ממש ניתן לדעת או לנבא לאן זה הולך. מגוון עצום של אפשרויות זמינות. הטכנולוגיה התחילה מהכיוון של גיימרים ופותחו משחקים ותוכנות מציאות מדומה לילדים, אבל וזה אבל גדול, זה כבר לא נשאר רק שם. ילדים מוצאים בזה סוג של נחמה משום שהמשחקים לא רק מעבירים את הזמן. הם מאתגרים, מפתחים את הדמיון ואת היצירתיות ומאפשרים להם להיות כמעט כל מה שהם חולמים ולבקר בכל מקום שהם רוצים, קיים או לא קיים.

 

מה זה נותן ולמה זה משמש?

משקפי מציאות מדומה או משקפי vr יכניסו אתכם לעולם מקביל שלם. ברגע שמשבר הקורונה פרץ ועל העולם נגזרו הנחיות חדשות של ריחוק חברתי, זה הוביל לעלייה חדה בדרישה למשקפיים ולתוכנות עצמן. יש המון סוגים של משקפיים כאשר לכל דגם יש כמובן את היתרונות אל מול החסרונות שלו. מסתבר שמשקפי מציאות מדומה הם לא מוצר שמתאים רק לגיימרים וככל שהזמן עובר הם הופכים לרלוונטיים גם לקהלי יעד שאין להם בכלל עניין במשחקי מחשב. התחום הזה הולך ותופס תאוצה ונכנס למגוון של מקומות כמו עולם הכושר, יצירת חוויות חינוכיות, טיפולי ותהליכי שיקום אינטנביסיים, סימולציות עוד.

 

מאיזה גיל זה מומלץ מציאות מדומה לילדים?

ההמלצות עדיין מבוססות על בני נוער מגיל 12 ואילך. לילדים צעירים יותר זה עדיין פחות מתאים.

 

מה הכוונה במושג דרגות חופש

המושג הוא טכני ומאפשר לנו למעשה להבין את התכונות של משקפי המציאות המדומה בהתאם לגמישות ולתנועתיות שלהן בהתאם לתזוזות הראש והעיניים. למשל, משקפי מציאות מדומה מסוג 3DOF, כלומר 3 דרגות חופש נחשבות לזולות יחסית אבל הן גם יותר מוגבלות בגלל שיש להן אופציה לתנועתיות של הראש אבל ללא זיהוי פיזי של גופכם בחלל עצמו. הם מתאימים בעיקר לצריכת תוכן פאסיבית כמו צפייה בסרטים למשל. המשקפיים הללו הולכות ונעלמות מהעולם, לעומתן משקפי מסוג – 6DOF, כלומר 6 דרגות חופש מזהות את תנועות הראש ואת התנועה של הגוף בחלל וזה מייצר עבורנו חוויות יותר מורכבות.

סוגי משקפי מציאות מדומה לפי חיבורים

  • חיבור למחשב PCVR – רוב המשקפיים שזמינים היום לרכישה מתחברים למחשב, אבל הבעייתיות היא שלא כל מחשב יתן לנו את התוצאה הרצויה. לכל משקפי VR יש את המערכת שלה אבל כולם מחייבים כרטיס מסך מסוג 8 ג‘יגה בייט וחיבור מסוג 0 USB למחשב. תוכן מציאות מדומה שלא מתפקד כמו שצריך יכול לעודד בחילות וכאבי ראש.
  • חיבור לפלייסטיישן – למשקפיים כאלה יש צורך בפלייסטיישן ואם רוצים להנות מפסגת הטכנולוגיה, עדיף פלייסטיישן
  • חיבור לטלפון- כמעט כל סמרטפון יכול להפוך ליחידה עיבוד. מדובר בקטגוריה הכי פשוטה וזולה מבחינת מוצרים ולאחר הרכישה תוכלו להנות בעיקר מתכנים ב-360 מעלות.
  • ללא חיבור – יש היום כמה סוגים של משקפי מציאות מדומה עצמאיים לגמרי ללא צורך בשימוש בכבלים.

 

מה המשקפיים המתקדמים יודעים לעשות?

רוב המשקפיים בעיקר הפשוטים יודעים לעקוב אחרי תנועות ראש. המתקדמים יותר, מסוגלים לעקוב אחרי תנועות גוף ואפילו לנתח אותם. חלקם משלבים חיישנים חיצוניים שצריך להתקין בחלל ואז מזהים תנועה חיצונית, ויש אפילו משקפיים שיודעים לזהות תנועה על ידי חיישנים פנימיים שנמצאים כבר באופן מובנה במכשיר. עדיין המחשב היא הפלטפורמה המתקדמת והטובה ביותר לטכנולוגיית ויישומי VR. לפני שבוחרים משקפיים שווה לקחת בחשבון מה אתם מקבלים, להשוות מחירים ורק אז להחליט.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: