מה הקשר בין חינוך דתי לבנות ללבוש צנוע ביום יום?

תוכן עניינים

אחד הנושאים בהם שמים דגש רב בחברה הדתית והחרדית גם כן בתהליכי חינוך הוא תחום הלבוש. חינוך דתי לבנות נפרש כמובן על פני קשת רחבה של נושאים וערכים, אך אין ספק כי לבוש ילדות, בנות נוער ונשים נחשב היום להרבה פחות צנוע ממה שהיה נהוג בעבר ולכן החליטו בחברה הדתית לשים על זה דגש רב יותר. אם מסתכלים על הצד השני מגלים כי הורים חילוניים מתמודדים עם הנושא הזה או יותר נכון, מוצאים את עצמם תחת מציאות די מורכבת ולא ממש יודעים כיצד לגשת לעניין. זה מתחיל בבתי ספר בהם התלבושת עדיין איננה אחידה וממשיך במסיבות, חגיגות ובילויים של אחר הצהריים.

 

האם זה רק עניין של חינוך דתי לבנות?

כאמור, לא. כולם מתמודדים בחיי היום יום עם הנושא הזה של לבוש. אמנם אנחנו בטוחים כי הנושא הזה נוגע רק לחברה הדתית שמקפידה לשמור על ערך הצניעות, אבל לא פעם אנו נחשפים לתגובות קשות ופולשניות על לבושן של נערות צעירות ונשים. מנגד, נשים צעירות חילוניות רבות מעידות על כך שמבחירה אישית בחרו לעבור ללבוש צנוע כי ככה הן מרגישות שלמות יותר עם עצמן ומחוברות למי שהן. הן מבינות שככה אף אחד לא פולש להן לגוף. נושא נוסף שעולה לא פעם על סדר היום קשור לכיסויי ראש. אמנם המענה לשאלה מתי נערות ונשים צריכות לשים כיסוי ראש הוא די ברור, שכן מדובר במנהג הלכתי לאחר נישואין, אך גם נשים חילוניות קושרות לעצמן על הראש צעיפים וכיסויי ראש צבעוניים, הן מטעמי צניעות והן במטרה לשדרג את המראה האופנתי שלהן.

 

איך ניתן להחדיר אצל ילדות ובנות נוער חיבור לצניעות?

כדי להחדיר את כל נושא הצניעות כבר מגיל צעיר ממקום של אהבה וחיבור, לא ממקום של כפייה, חשוב להתייחס באופן חיובי ללבוש שהיא לובשת כבר מגיל קטן יחסית. כלומר, כאשר היא לובשת לבוש צנוע כמו שמלה צנועה, חולצה דקה ארוכה עם מכנס או חולצה מכופתרת עם חצאית, כדאי לעודד אותה ולהחמיא על כך. זה מה שלבן של נערות צעירות מחפש לשמוע, עידוד ומחמאות. כולנו כאלה. אנחנו אוהבים לשמוע משפטים חיוביים בנוגע לדברים שאנחנו עושים ולא שליליים. לכן, אם נדבר על הילדה שלנו על צניעות במצב בו היא לא לבושה כך, כל מה שנגיד יידחה וזה ממש לא יתיישב במקום הנכון. שבאים ממקום טוב, ממקום חיובי, הדברים נראים אחרת. הלב שלה ייפתח ויגרום לה אפילו לסיפוק.

מה עושים כאשר הילדה שלי לא מתלבשת בצניעות?

יש כאן עניין מאוד חשוב של חלון הזדמנויות. כאן מצוי ההבדל בין נערה צעירה לנערה בוגרת. אצל בנות צעירות, הרבה יותר קל להוביל לכך שהן יתלבשו בצניעות על ידי הפעלה של סמכות הורית (עדינה כמובן). מדובר על גילאי 5-7. לעומת זאת, שהנערות הופכות בוגרות זה הופך מורכב יותר בגילאי 8 ואילך. לכן, חשוב לנצל את גילן הצעיר של הנערות וכך לגרום להן להתלבש באופן צנוע, מכבד וראוי. כמובן שלא כאן מסתיימת העבודה שלנו, היא רק מתחילה. עלינו לחזור חזרה לנושא של העידוד והמחמאות, לטפח את ההרגלים שלהן ולבנות אצלן חיבור פנימי לצניעות. אפשר להציע מבחר בגדים צנועים בסטייל שמתאים לגיל הנערה. חשוב לזכור כי גם הפעלת סמכות עדינה, יכולה ליצור נזק ולעודד רגשות שליליים. לכן, חשוב להגיד את הדברים בלי עצבים, בלי להוסיף המון רגשות, אלא בקול ענייני, שקט וסמכותי. זה לא פשוט, אבל זה אפשרי!

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: