כל מה שרציתם לדעת על צרבת והתביישתם לשאול

תוכן עניינים

תחושת הצריבה או השריפה הן רק שתיים מהתחושות שמתארות צרבת. מדובר בתחושה שהיא לחלוטין סובייקטיבית וכל אדם מרגיש אותה באופן קצת שונה. כל זה קורה מאחר ועולה חומצה מהקיבה מעלה אל הוושט. בגוף יש כיוון לכל דבר. הנשימה והאוויר למשל עולים ויורדים במערכת הנשימה. לעומת זאת, מיצי הקיבה והעיכול אמורים רק לרדת כלפי מטה וכאשר הם עולים זה יוצר סוג של בעיה. הוושט מעוצבבת ועליה בחומצה גורמת לגירוי של קצות העצבים ולאותה תחושה המתוארת כצרבת. יחד עם זאת, צרבת יכולה להיגרם לא רק כתוצאה מעליה בחומצות הקיבה.

 

מהם הגורמים לצרבת?

צרבת או דלקת בוושט יכולות להיגרם מכל מיני סיבות. באופן מעט מוזר, גם כאבים בחזה שהמקור שלהם הוא בכלל הלב, יכולים לבוא לידי ביטוי בצורות שונות דמויות צרבת או אי נוחות בבית החזה. אחת השאלות החשובות שעולות בהקשר הזה היא מדוע שחומצות הקיבה יעלו למעלה מהקיבה? הקיבה היא בעצם סוג של שק שבקצה העליון שלו יש סוגר ובתחתון סוגר נוסף. כשיש הפרשת יתר של חומצה או בעיות בסוגרים הללו יש נטיה לחומצה לעלות למעלה וזה נקרא גם בשפה הרפואית המקצועית ריפלוקס. זו מחלה שבה יש ריפלוקס של חומצות קיבה מהגסטרו אל הוושט. צרבת יכולה להיגרם מהריון, עישון, צריכת משקאות אלכוהוליים ברמה מוגברת, עצירות, אנזימי עיכול מעטים בקיבה, כיבים בקיבה, בקע סרעפתי ועוד.

 

כיצד מטפלים בצרבות הנובעות מאותו ריפלוקס?

הטיפול מתחלק לכמה אפשרויות:

  • אורח חיים – מחקרים מראים כי שתיית קפאין מסייעת להרפות את אותו סוגר עליון שבין הקיבה לוושט ולכן יש מקרים בהם מומלץ לשתות משקאות המכילים קפאין. שמירה על תזונה נכונה ומאוזנת מסייעת פעמים רבות להקל על תחושת הצרבת ותורמת לשיפור איכות החיים של מטופלים רבים.
  • דיכוי הפרשת החומצה באמצעות תרופות – חומציות הקיבה חשובה לעיכול ולכן השימוש בתרופות מביא לא מעט השלכות ועדיין, השימוש בתרופות הללו שכיח.
  • רפואה טבעית – יש כל מיני שיטות מהרפואה המשלימה הטבעית המסייעות להקל ואף להעלים את הצרבת.

 

מה הקשר בין דיקור לבין טיפול בצרבת?

דיקור סיני הוא טיפול עתיק יומין שמסייע לאזן את הגוף ולשפ אותו. הרפואה הסינית מבוססת על עיקרון המרדיאנים שהם ערוצי האנרגיה העוברים בגוף כולו ותפקידם להזין את הרקמות והתאים עם האנרגיה בהם. ברגע שהמרידאנים חסומים, נוצרות בעיות- פיזיות ונפשיות גם יחד. גירוי הגוף באמצעות מחטים באזורים מסוימים למשל בשורש כף היד, החזה והרגליים מסייע לפעילות תקינה של סוגר הקיבה. נקודות אלה מסייעות לטיפול בצרבת משום שהן תורמות לחיזוק הסוגר ועוזרות לו לתפקד באופן תקין ומאוזן. חשוב לשלב את הדיקור הסיני עם תזונה נכונה ושמירה על אורח חיים בריא.

 

צרבת- עשה ואל תעשה

בזמן התקף צרבת מומלץ לאכול שקדים המסייעים להקלה מיידית של תחושת הצברת

מומלץ שלא לשתות מזונות אלכוהוליים

כדאי להימנע ממזון חריף, מתועש ומשומר

מומלץ לשכב על הצד השמאלי של הגוף

כדאי לשתות חליטות תה מרגיעות על בסיס קמומיל וזרעי שומר

אכילת רימון, כוסברה ובננה הנחשבים לנוגדי חומציות מומלצת.

מומלץ לשלב בתזונה מזונות עשירים בירקות וסיבים תזונתיים כמו סלרי, חסה, נבטים, פירות משלל סוגים ועוד.

אוכל חם מבושל מקל על צרבת.

יש להימנע מארוחות כבדות וגדולות, כדאי לחלק את המזון לארוחות קטנות לאורך כל היום.

מומלץ שלא לשכב מיד אחרי הארוחה.

משקאות מוגזים, מזונות מטוגנים, מזונות עתירים בסוכר ומלח לא מומלצים כלל וכלל לאנשים הסובלים מצרבות.

 

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: