יועץ בנייה ירוקה – מיהו ומה תפקידו?

תוכן עניינים

בנייה ירוקה היא למעשה שיטת בנייה ידידותית לסביבה שכן, בעקבות הסיבה הפשוטה כי בנייה רגילה עשויה לפגוע בצורה נרחבת בסביבה, הרי ששיטת הבנייה הירוקה חשובה ביותר ורלוונטית כיום יותר מתמיד. למעשה, מערכת החקיקה של עולם הבנייה בעידן המודרני של היום, מסדירה שורה רחבה של דרישות שונות שתפקידן הוא להגן על הסביבה. במילים אחרות – עוד לפני תחילת הפרויקט, מומלץ לפנות לשירותיו של יועץ בנייה ירוקה, איש מקצוע אשר בקיא בכל אותן דרישות הנוגעות לשיטת הבנייה הירוקה ומחזיק באפשרות לסייע ביישום תהליך הבנייה הירוקה שיתאים לדרישות ולצרכים של הפרויקט. 

 

שיטת הבנייה הירוקה – החוקים במדינת ישראל

במדינת ישראל, תקנות הבנייה הירוקה קיימות לא מעט שנים, בעוד כי יחד עם חלוף הזמן הן צוברות עדכונים כאלו ואחרים, במקביל לפיתוח הטכנולוגיות השונות בענף. זאת בעוד כי עד לשנת 2022, אותן תקנות לא הוגדרו כחובה בפועל. למעשה, החל משנת 2022, תקנות הבנייה הירוקה החלו להיות תקנות מחייבות בכל עבודות הבינוי בשטח, גם כאשר מדובר על בניית מבנים חדשים. במילים אחרות – בעידן של היום ישנה החובה להוציא אישורים רלוונטיים בהתאם לחוק עבור כל פרויקט בעולם הבנייה, בין אם מדובר על פרויקט המבוסס על בנייה ירוקה או בנייה רוויה, במטרה לוודא כי הפרויקט אכן עומד בתקנים. למעשה, תקנות הבנייה הירוקה מתייחסות למגוון רחב של מאפיינים שונים בענף הבנייה הירוקה, כדוגמת חומרי בנייה ידידותיים לסביבה, תכנון מבנה, תהליך בניית מבנה וכיוצא בכך. 

 

 

רגע, אז מיהו יועץ זה?

כפי שציינו קודם לכם, תקנות הבנייה הירוקה נכנסו לתוקף ועל כן, יועץ בנייה ירוקה הפך להיות דמות מרכזית וחשובה בכל פרויקט בנייה. למעשה, יועץ בנייה ירוקה הוא איש מקצוע שלוקח חלק פעיל בתהליך העבודה במסגרת הפרויקט, לרבות תהליכי התכנון, החשיבה והפיקוח. כמו כן, למרות העובדה כי מדובר על דמות שהיא עדיין לא מספיק מרכזית ומוכרת באתרי הבנייה השונים, הרי שיחד עם השנים הדבר עומד להשתנות בצורה נרחבת, עד לכדי מצב בו יועץ בנייה ירוקה יהיה הדמות הדומיננטית בכל פרויקט בנייה. יועץ בנייה ירוקה יודע כיצד להפוך כל פרויקט בנייה לפרויקט ירוק וידידותי לסביבה שיעמוד בכל אותן תקנות הנוגעות לבניה הירוקה, ולא משנה באיזה גודל או סוג של פרויקט מדובר. שירותיו של היועץ נדרשים כבר בשלב התכנון הראשוני ועד לשלב הגמר בכל פרויקט בנייה באשר הוא שכן, מטרתו של היועץ היא להציע פתרונות מגוונים לתהליך הבנייה, פתרונות שלא יובילו לפגיעה באיכות הסביבה ויהיו במסגרת התקנות החוק. בנוסף, ראוי לציין כי יועץ בנייה ירוקה הוא איש המקצוע שאחרי לבצע מידול אנרגטי, שהוא שלב הכרחי בקביעת דירוג אנרגטי למבנה, שלמעשה קובע את יעילות ניצול האנרגיה. 

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: