גלאוקומה – מה זה אומר ואיך ניתן לטפל בה כיום?

תוכן עניינים

המילה גלאוקומה מייצגת קבוצה של מחלות עיניים שבאופן כללי אפשר לומר שנגרמות בשל לחץ תוך עיני ומשפיעות על עצב הראייה. המחלה מתפתחת אט אט ומתקדמת, תוקפת איברי ראייה נוספים ואם לא תטופל כמו שצריך היא מצרה עם הזמן את שדה הראייה ואף יכולה לגרום לעיוורון. מכיוון שההפרעה מורגשת ומפריעה בראייה השגרתית – ברוב המקרים אין זה מסובך או מורכב לאבחן אותה והרופא צריך להחליט על הטיפול המתאים וזה שיהיה הכי יעיל. מבחינת הרפואה המערבית ייתכן ותידרש התערבות כירורגית על מנת לטפל במחלה ולנקז את הנוזלים התוך עיניים שגורמים לאותו לחץ פנימי. גם לרפואה המשלימה כיום יש מענה והסבר לעצם התפרצותה של המחלה.

 

סוגים שונים של גלאוקומה

כאמור – כאשר מדברים על גלאוקומה מדברים על קבוצה של כמה מחלות ולא על מצב ספציפי אחד. הסוגים השונים של הגלאוקומה נבדלים זה מזה בזווית שבה מתפתחת המחלה, בדרך הופעת הסימפטומים של המחלה (בגלאוקומה פתוחת זווית, למשל, המחלה מתפתחת מאד באיטיות ולכן לא תמיד המטופל יהיה סימפטומטי או יחוש בהפרעה בראייה בשלבים המוקדמים יותר) וכמובן בטיפול שיוצע. כיום אפשר להתגבר על הגלאוקומה גם בזכות טיפול טבעי בעיניים שיכלול פעולות מניעתיות ובדיקה שגרתית על מנת לאבחן את המחלה בסמוך ככל האפשר לזמן ההתפרצות שלה. הטיפול הטבעי גם יהיה מבוסס על אבחון מקיף לא רק של העיניים עצמן אלא של הנפש והרגש של המטופל על מנת לנסות להבין מה מלכתחילה גרם להתפרצות המחלה.

מכיוון שהמטפלים האלטרנטיביים סבורים שיש קשר הדוק בין הגוף לבין הנפש הרי שצריך לבדוק מה בפנימיותו של האדם ייתכן וגרם למחלה בעיניים וייתכן שבמקום שהמחלה תמשיך להתפתח – אפשר יהיה לעקור את הבעיה מהשורש הנפשי או הרגשי שלה. כאשר שמים לב גם לתסמינים הפיזיים והגופניים וגם לאלה שפנימיים וקשורים לסדר היום של אותו אדם, לתחושות שהוא חש או לחוויות שליליות שהוא חווה או חווה – הרי שאפשר לקשר לכל אלה את הופעתה של הגלאוקומה ולטפל בה בהתאם, אם בעזרת טיפול טבעי בלבד ואם על ידי שילוב בין טיפול רפואי תרופתי לבין טיפול טבעי. אנשים רבים רואים בטיפול הטבעי כזה שתומך בטיפול הרפואי ולכן מוצאים בו הרבה נחמה ועזרה. לעיתים עצם מתן תשומת הלב לנפש ולרגש יכול להפיג מתחים וחששות וכך נותנים אמון רב יותר בטיפול הרפואי עצמו. כיום אפשר לגשת לרופאים מן השורה שימליצו בעצמם על התמיכה של הטיפולים הטבעיים והמשלימים – מה שמבטיח שביחד אפשר יהיה להתגבר על כל קושי, מכשול ומחלה.

החשיבות של שמירה על בריאות העיניים

אין ספק שהעיניים הן אחד מאיברי הגוף החשובים ביותר, אם לא החשוב מכולם. בעוד אפשר להסתדר גם ללא אצבע או יד – הרי שפגיעה בעיניים היא פגיעה מהותית ורצינית שעלולה לשבש לגמרי את איכות החיים והשגרה היומיומית. לכל אדם מומלץ לבצע בדיקת עיניים לפחות פעם בשנה ללא קשר לגיל שלו ולפעול על פי ההנחיות של הרופא או המטפל שאליו הוא ניגש ובו הוא נותן את אמונו. כאשר יש חשד למחלה בעיניים מומלץ שלא להתמהמה ולבחון לעומק ללא עיכוב במה מדובר. כך אפשר לאבחן גלאוקומה כבר בשלבים הראשונים שלה ולטפל בה בהתאם. בשלבים מאוחרים יותר ייתכן שלא יהיה מנוס מפעולות כירורגיות ומכאן החשיבות של האבחון המוקדם והאפשרויות להסתייע בטיפולים המשלימים שמציעה הרפואה האלטרנטיבית.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: