הידרדרות בראייה – ללמוד מהסינים ולראות שיפור

תוכן עניינים

לאור חשיבות הראייה בחיי היום יום, הידרדרות ביכולת זו עשויה להיות בין התופעות המטרידות ביותר. הרפואה המערבית מטפלת במצבים אלה מזה שנים, אך לא רבים מודעים לכך שגם ברפואה הסינית ישנו מענה מצוין לאתגר רפואי זה.

 

ניוון רשתית כדוגמה

הטיפול בניוון רשתית (ניוון מקולרי, Macular Degeneration) מספק דוגמה טובה ליכולות הרפואה הסינית בתחום העיניים. מבין הגורמים הנפוצים לאיבוד ראייה משמעותי מעל גיל 50, ניוון רשתית בולט במיוחד. מבלי להיכנס לפרטים הטכניים, נציין כי תוצאת הניוון מתבטאת בהיחלשות הדרגתית, של יכולת העין להתמקד בפרטים. הראייה ההיקפית לא נפגעת ולא נגרם עיוורון מלא, אך תיגרם הידרדרות בראייה מבחינת יכולות שדורשות ראייה חדה. זאת, כולל פעילויות חשובות ביותר לתפקוד תקין ביום יום, דוגמת זיהוי פרצופים, קריאה ונהיגה. הטיפולים שהרפואה הסינית מציעה כמענה לתהליך ניוון הרשתית, אינם מתנגשים עם טיפולי הרפואה המערבית. למעשה, בדיקות עיניים אצל הרופא ("המערבי") המטפל, לפני ואחרי הטיפול בשיטה הסינית, יוכל להמחיש את מידת השיפור שהתקבל. השיטות בהן משתמשים ברפואה הסינית לשם כך, דוגמת צמחי מרפא ואקופונקטורה, אינן בעלות תופעות לוואי ואינן פולשניות.

 

מחלות עיניים נוספות להן ניתן מענה

ישנם עוד לא מעט מצבים לא תקינים של העין, אשר עשויים לגרום הידרדרות בראייה ושניתן לטפל בהם בהצלחה באמצעות רפואה סינית. בין השאר, הם כוללים אוטם של עצב הראייה, מחלת סטרגרדט, מחלת בסט, בצקת בעין, גלאוקומה, רטינופתיה סוכרתית, רטיניטיס פיגמנטוזה, אובאיטיס (דלקת ענביה), Usher syndrome, קרטוקונוס (ניוון קרנית. קרנית חרוטית), היפרדות וקרע ברשתית (חור ברשתית), חסימת וריד הרשתית וממברנה בעין.

 

בראייה הוליסטית

תופעת הידרדרות הראייה ומחלות עיניים בכלל, אינן מנותקות ממצבו הכולל של הגוף. בתחום של רפואה טבעית מצב הגוף כשלעצמו, אינו נפרד ממצב הנפש. הכול מכלול שהרפואה הסינית מעדיפה לראות ולהבין באופן מלא. באמצעות הבנה רחבה כזו, ניתן להתאים טיפול יסודי באמת, שהוא "טיפול שורש" במחלה. מקרים רבים במיוחד של הידרדרות בראייה נובעים מסיבוכי סוכרת. אם מדובר בתסמונת אשר, ישנו שילוב של פגיעה בראייה, עם פגיעה בשמיעה. כך שלא נכון לבודד איבר אחד (העיניים) מכל השאר ועדיפה ראייה הוליסטית.

כיצד מטפלים?

הטיפול בהידרדרות ראייה לפי רפואת העיניים הסינית, תלוי במשתנים רבים. אלה יהיו פרטי המחלה כמובן, אך גם במידה רבה, מגוון משתנים לגבי המטופל הספציפי. במבט כללי, אלה האלמנטים הבולטים בטיפול:

אבחון – אבחון מפורט בשיטות האבחון הסיניות, הוא שלב בסיסי הכרחי וחשוב ביותר.

דיקור – אל דאגה, לא דוקרים את העין וגם לא קרוב לה. ואגב, דיקור אינו כואב. עם זאת, מדובר בשימוש בנקודות דיקור מיוחדות, אשר נלמדות רק כאשר מתמחים בדיקור לשם טיפול במחלות עיניים.

צמחי מרפא – צמחי מרפא תופסים מקום מרכזי ברפואה הסינית. הם מחזקים את הגוף ומסייעים לו להילחם בעצמו במחלה. חשוב לציין בהקשר זה, שצמחי המרפא מותאמים באופן מאוד ספציפי לכל מטופל.

המלצות תזונה – המלצות לשינוי התזונה, כאמצעי נוסף לשיפור יכולת הגוף לתקן את עצמו. לכך עשויה להתווסף המלצה, על לקיחת תוספי תזונה שמקובלים ברפואה הסינית.

לשם בלימת הידרדרות בראייה ולמטרות נוספות, עשויות להיות מופעלות גם טכניקות של אקופונקטורה סינית קלאסית (שעוסקת בנקודות ה"רגילות", שאינן מיוחדות לעיניים), אלקטרו-אקופונקטורה, דיקור אוזן (אוריקולותרפיה) או מוקסה. כמו כן, אופייני שטיפול בהידרדרות ראייה בגישה הסינית מתפרס על פני סדרת טיפולים (סדר גודל של 15). הטיפול עשוי להתבטא בבלימת הידרדרות שהחלה ואף בשיפור הראייה. כעקרון, השאיפה היא לטפל בשורש המחלה ולא רק בסימפטומים. זאת, בכדי לא רק לרפא כעת, אלא גם למנוע חזרה של המחלה, במבט לעתיד.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: