האם אתה משוגע? שאלה לגיטימית שמותר לשאול?

תוכן עניינים

השאלה האם אתה משוגע? אולי נחשבת לשאלה רטורית או לכזאת ששואלים כהלצה אך בתחום של נפש האדם מדובר בשאלה לגיטימית ויש לא מעט אנשים ששואלים אותה ומתעניינים בתשובה שלה לגביהם. כיום יש מודעות גבוהה לנושאים שונים שקשורים לנפש והמנטליות, נושאים שבעבר לא היה שיח ציבורי וגלוי בנוגע אליהם. יתרה מכך – אט אט מתחדדת ההבנה שאין מדובר בעניינים שצריך להתבייש בהם או להסתיר אותם והם יכולים או עלולים להפוך למנת חלקו של כל אדם באשר הוא. כאשר מבינים את זה – קל יותר לגשת לנושאים האלה ובוודאי שהרבה יותר קל ונוח לטפל בהם או להתמודד איתם. חשוב לדעת שבכל מה שקשור לבריאות נפשית – לא רק אותו אדם עצמו מתמודד עם ההשלכות של האבחון אלא גם מי שחי סביבו ואיתו – בני משפחה קרובים, עמיתים לעבודה וחברים טובים. מכאן החשיבות לבצע אבחונים מקצועיים ומסודרים ובעזרתם להבין לעומק מה קורה.

 

מצב בריאות נפשית כתשובה לשאלה האם אתה משוגע?

התהייה האם אדם זה או אחר משוגע נעוצה בדעות הקדומות שקשורות במי שמציג תסמינים של בעיות חברתיות, מנטליות או נפשיות. תסמינים אלה יכולים להיות כל מה שנחשב לחורג מהנורמה או המוסכמות החברתיות ולכן קשת האבחונים או הבעיות יכולה להיות רחבה במיוחד. התחום של בריאות הנפש מאד נגיש היום ויש לא מעט אנשי מקצוע מעולם הרפואה המערבית שמכירים אותו ויכולים לתת חוות דעת מקצועיות וטובות שיתאימו בשלל מצבים וסיטואציות. יתרה מכך – מצבים שונים של הנפש בהחלט יכולים להסביר בעיה עמוקה יותר שקיימת אצל אדם זה או אחר ואבחון או הבנה שלה יכולה לסייע לו להתמודד, כמו גם לכל מי שסביבו. לא תמיד חייבים להסתיר את העניין ודווקא חשיפה שלו או התייעצות עם אנשי המקצוע הנכונים יכולה לעשות את ההבדל בין חיים קשים עם סוד גדול לבין חיי רווחה טובים ומאושרים לצד בעיה שניתנת לטיפול.

טיפול מותאם אישי בבעיות נפשיות

כיום אפשר להתוודע לשלל דרכים ושיטות טיפול שחייבות להישען על האפשרות של התאמה אישית. לא כל מטופל יציג את אותם הסימפטומים וגם שני אנשים שנראה מהצד שסובלים מאותה בעיה נפשית לא בהכרח יוכלו להתמודד עם אותן דרכי טיפול בשל היותם אנשים שונים זה מזה. חשוב להבין לעומק את מצבו האישי והמשפחתי של כל מטופל ומטופל, את העבר שלו שייתכן וגרם לכל מה שמתפרץ. רשימת הגורמים לבעיות נפשיות יכולה להיות אינסופית – בעיות עם כספים, טראומה שקרתה בעבר, חוסר יכולת להתמודד עם אירוע קשה, הפרעות נוירו פסיכיאטריות וכמובן כל אירועי החיים שעלולים לפקוד כל אחד ולא כל אחד יידע איך להתמודד איתם בצורה הטובה ביותר – מוות של אדם קרוב, גירושין, אירוע טראומתי וכל מה שמותיר חותם בנפשו של אדם בכל גיל ועלול לגרום לו לשינוי בהתנהגות התקינה שלו.

 

סוגי טיפול שונים

סוגי הטיפולים המוכרים ביותר כיום לבעיות הנפש כוללים שיחות עם אנשי מקצוע שיכולים להבין גם דברים שלא נאמרים וכמובן שיש את הטיפול התרופתי. אנשי המקצוע שמאבחנים את המטופל הם אלה שיחליטו מה סוג הטיפול שיהיה המתאים ביותר ואיך יהיה הכי נכון לגשת למה שהוא מביא איתו. חשוב לגייס את שיתוף הפעולה שלו, שכן מדובר בריפוי שהוא תהליך ולא בפעולה אחת קצרה שתביא תוצאות מיידיות. מכאן החשיבות לבחור את דרכי הטיפול שתהיינה הכי מתאימות לכל מצב ועברו כל מטופל וללא ספק עם הזמן המצב שלו ישתפר והוא יוכל לנהל חיים נורמטיביים ורגילים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: