מהי הדברה ידידותית לבעלי חיים ? והאם היא עובדת?

תוכן עניינים

בעלי החיים הם חלק בלתי נפרד מהיקום שלנו, מהסביבה שלנו וכדי לשמור על איזון סביבתי, עלינו לשמור גם עליהם. זה אולי נשמע לכם מצחיק אבל לכל בעל חיים בעולם הזה יש תפקיד והוא אחראי על חלק באיזון הזה. יחד עם זאת, יש לא מעט בעלי חיים שגם גורמים לנו בני האדם לנזקים מסוגים שונים. אם עד לפני כמה שנים, מרבית ההדברות היו נעשות תוך שימוש ברכיבים כימיים, רעלים ופתרונות הנחשבים ללא הומניים כלפיהם, היום יש כזה דבר הדברה ידידותית לבעלי חיים. מדובר בהדברה שאינה מכילה כימיקליים או חומרים רעילים ומבוססת על רכיבים פעילים שיש בצומח. לכל מזיק, מכרסם או בעל כנף ניתן להתאים סוג אחר של הדברה.

 

האם זה יעיל?

זה מאוד תלוי ואין לשאלה הזו תשובה חד משמעית. יש פתרונות שנחשבים ליותר יעילים ויש כאלה שפחות. למשל, אם רוצים להרחיק יונים מבלי לפגוע בהן, יש פתרונות הומניים כמו רשת יונים או פתרונות סאונד אלקטרוניים המעבירים תדר אותו היונים לא יכולות לסבול ואז הן מתרחקות מהאזור. מצד אחד היונים לא נפגעות, זאת בשונה מפתרונות אחרים שגם נחשבים מחוץ לחוק ומצד שני הן לא מגיעות לאזור וגורמות לנזקים כמו הצואה שלהן שמכילה המון חיידקים ומחלות, הלכלוך שהן עושות, הרעש וכדומה. בנוסף, יש מזיקים נוספים שניתן להרחיק או ללכוד באמצעות הדברה ירוקה או ידידותית כמו מכרסמים: עכברים וחולדות, ג‘וקים ונמלים. לעומת זאת, במקרים מסוימים ההדברה הזו לא תהיה יעילה ותוך זמן קצר המזיקים יחזרו.

 

מה לגבי פשפשים, קרציות ופרעושים?

במידה ויש לכם בבית חיית מחמד או כמה חיות מחמד כמו למשל כלבים וחתולים, הדברות ירוקות, אורגניות וטבעיות, לא יעזרו במקרה הזה ומאוד מומלץ שכן לטפל באמצעות טיפול מונע נגד מזיקים אלה. הסיבה לכך שהמזיקים הללו גורמים לנזקים בלתי הפיכים בבעלי חיים, מוצצים את דמם, מגרדים אותם, מפריעים את מנוחתם וגם יכולים תוך זמן קצר מאוד להתפשט אצלכם בבית באזורים כמו שטיחים, ספות, מערכות ישיבה, וילונות, מגבות ומצעים. אם זה קורה, מדובר במכה של ממש, כזו שקשה להיפטר ממנה ולכן חשוב וכדאי להעניק את הטיפול בזמן ומראש. לא לחכות שהם יגיעו לפרוותם הנעימה.

איך בוחרים חברת הדברה או סוג של הדברה?

ראשית כל זה מאוד תלוי אם מדובר בהדברה מונעת או בהדברה נגד מזיקים שכבר קיימים אצלכם בבית. את חברת ההדברה כדאי לבחור קודם כל לפי סוג המזיק שיש אצלכם בבית או בסביבה שלכם. הסיבה לכך היא משום שיש חברות הדברה או מדבירים שמתמחים בסוג מסוים של מזיקים או בכמה סוגים של מזיקים ולא מתעסקים עם אחרים. למשל, יש חברות הדברה שמתמחות אך ורק בתחום של הרחקת בעלי כנף. מנגד, יש חברות הדברה שפועלות בצורה יותר מקיפה ומבצעות הדברות מכל הסוגים נגד כל המזיקים. שנית, במידה ואתם מעוניינים לברר לגבי הדברה ידידותית לבעלי חיים או הדברה ירוקה, שווה לבדוק גם את הנושא הזה ולברר לגבי היעילות בהתאם לסוג המזיק.

 

ועוד כמה טיפים חשובים

  • בקשו לראות רישיון מדביר בתוקף הניתן למדביר מטעם המשרד להגנת הסביבה.
  • וודאו כי למדביר יש את הידע והנסיון בהתאם לסוג ההדברה שעליכם לבצע.
  • תשאלו את המדביר מראש כיצד עליכם להתנהל ומה עליכם בדיוק לעשות, לפני, בזמן ואחרי ההדברה.
  • וודאו שהמדביר מספק לכם אחריות וכי אתם מקבלים חשבונית על השירות.
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: